fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Architekt wnętrz – krótki opis zawodu

Czym zajmuje się architekt wnętrz?

Architekt wnętrz to osoba odpowiedzialna za przygotowanie projektu w zakresie plastycznym. Skupia się na tylko na wnętrzach budynków. Ma za zadanie dostosowanie ich do upodobań klienta, do panujących trendów oraz do funkcji. Dodatkowo architekt wnętrz na życzenie klienta może też pełnić nadzór nad swoim projektem podczas robót wykonawczych. To powala mu na dopilnowanie, aby ego wizja została odzwierciedlona nawet w najdrobniejszym szczególe.

Architekt wnętrz skupia się na jednym pomieszczeniu lub na całym obiekcie. Często zajmuje się też przestrzeniami wspólnymi mieszkańców bloku lub projektowaniem wnętrz hoteli, obiektów użyteczności publicznych, restauracji, szpitali, sklepów itd.Architekci zajmują się również niekiedy projektowaniem wystaw sklepowych.  Są to zazwyczaj sklepy odzieżowe, ale również sklepy z dekoracjami do wnętrz dobrze wyglądają z taką wizytówką. Ponadto architekci wnętrz mogą projektować obiekty małej architektury, takie jak place zabaw, stelaże reklamowe, wodotryski, pomniki i tak dalej. Zadaniami architekta jest również doradztwo w wyborze mebli do przestrzeni dużych obiektów użyteczności. Mają one za zadanie wniesienie dobrej atmosfery do wnętrza. Są to np. choinki wystawiane przed świętami Bożego Narodzenia.

W celu przekazania swojej wizji architekt przekazuje swój projekt w postaci wizualizacji. To pozwala na poprawne odczytanie tego co chce przekazać architekt. Klienci często nie mają wyobraźni by uzmysłowić sobie jak wyglądać będzie realizacja na podstawie rzutów i przekrojów.

Dobrze, jeśli architekci potrafią korzystać z programów do kosztorysowania. Jest to mile widziane przez klienta jeśli poza projektem dostaną również dokładny kosztorys z informacją o tym jakie środki będą musieli ponieść na realizację zamierzenia.

Dobrze wypracowana współpraca z architektem wnętrz wygląda zazwyczaj w ten sposób, że architekt przedstawia swoją koncepcję. Podczas realizacji zaś ma prawo dokonywać jej modyfikacji.

 

Praca architekta wnętrz

Architekt wnętrz rozpoczyna swoje działania od rozeznania się w terenie. Musi poznać jakie pomieszczenie będzie projektował, jakie będą jego funkcje oraz jakie są gusta klientów i czego oni oczekują. Powinien wziąć pod uwagę przyzwyczajenia klientów, ich nawyki, zwłaszcza jeśli przestrzeń projektowana jest miejscem prywatnym. Architekt nie może narzucać swoich upodobań. Dużo większą swobodę działania ma on przy projektowania przestrzeni publicznych. Tutaj należy wpasować się w gusta większości. Warto też zaskoczyć czymś osoby odwiedzające dane miejsce.

Dopiero po zapoznaniu się z inwestorem i otoczeniem jakie będzie projektował architekt może przejść do wykonywania pierwszych szkiców. Warto rozpocząć od określenia podstawowych rzeczy takich jak kolorystyka, styl, wzory.

 

Praca z ludźmi

W czasie wykonywania zadania architekt często zmienia swoją pierwotną wizję. Dopasowuje pomysły realizacji wnętrza do potrzeb i sugestii klienta. Podąża też za modą i za nowoczesnością.  Bardzo rzadko zdarza się, że początkowo wykonany szkic jest tożsamy z wersją ostateczną.

Dobrze wykonany projekt powinien opierać się na pomiarach wykonanych z natury, czyli na inwentaryzacji pomieszczenia. Samodzielne wykonanie inwentaryzacji ułatwi projektantowi wykonanie szkiców. Będzie on dokładnie widział wszystkie uskoki występujące na powierzchni.

 

Narzędzia wykorzystywane w pracy architekta

Architekt wnętrz może starać się o uprawnienia budowlane jeśli ma odpowiednie wykształcenie i praktykę budowlaną. Projektowanie wnętrz nie wymaga jednak ich posiadania.

Architekt wnętrz wykorzystuje w swojej pracy przede wszystkim komputer. To na nim wykonuje wizualizacje i projekty. Ponadto może też wykonywać ręczę szkice za pomocą ołówka i przyborów kreślarskich. Architekt bazuje na wzornikach kolorystycznych, na wzornikach faktur. Pokazuje inwestorowi wybrane przedmioty na zdjęciach i w internecie.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com