fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Akustyka jednorodzinnego szeregowego budownictwa

Akustyka jednorodzinnego szeregowego budownictwa

Na etapie związanym z projektowaniem warto zadbać o odpowiednie akustyczne odizolowanie części, jakie przylegają do domu w szeregowej zabudowie. Warto w związku z tym poznać sposoby na eliminowanie wewnętrznego hałasu, jaki pochodzi od uderzeniowych i powietrznych dźwięków oraz hałasu zewnętrznego w domach w zabudowie szeregowej. Dokonanie wyboru szeregowej oraz bliźniaczej zabudowy daje inwestorowi wiele korzyści. Wiąże się to z mniejszym kosztem zabudowy, porównując go do budowy wolnostojącego domu i dostępem do zieleni oraz ogródka, pomimo sporo niższych nakładów, jakie zostały poniesione na działkę.  (uprawnienia budowlane segregator)  

Zabudowa szeregowa a komfort akustyczny
Akustyka jednorodzinnego szeregowego budownictwa

Dyskomfort związany z hałasem

Szeregowa zabudowa cechuje się większym stopniem dyskomfortu. Jest on spowodowany hałasem przede wszystkim wewnętrznym, którego źródłem są sąsiednie segmenty. W pomieszczeniach dziennych oraz w sypialni słyszy się często użytkowanie łazienki za ścianą u sąsiada, zwłaszcza w porze wieczornej. To stanowi dla wielu użytkowników problem. Na etapie projektu warto zadbać o odpowiednie akustyczne odizolowanie części przyległych domu. W dalszym czasie konsekwentnie trzeba się trzymać tych założeń podczas etapu wykonawstwa. Chcąc wprowadzić poprawki po tym, jak budynek zamieszkują lokatorzy stanowi trudne zadanie.  (uprawnienia budowlane 2022) 

Dźwięki powietrzne

Powietrzne dźwięki można wyciszyć poprzez wyciszenie pierwotnej ściany za pomocą dodatkowej przedścianki wykonanej z karton – gips na metalowym ruszcie. W środku przedściankę wypełnia się mineralną skalną albo szklaną wełną, której grubość wynosi od 5 do 10 cm. Mineralna szklana wełna posiada najwyższy stopień wartości współczynnika związanego z pochłanianiem dźwięków. Wraz z okładziną wykonaną z płyt kartonowo – gipsowych niekiedy może wpłynąć na akustykę o poziom kilkunastu decybeli, porównując ją z izolacyjnością konstrukcyjnej ściany pierwotnej. Jest to wyraźna różnica w stopniu komfortu. Rekomendacja rozwiązań kilkukrotnie lżejszych w technologii związanej z suchą zabudową, obustronnym opłytowaniem oraz wypełnieniem mineralną wełną sprawia, że akustyczna izolacyjność od powietrznych dźwięków jest wyższa o kilka decybeli, niż w takiej samej grubości przegrody wzniesionej w murowanej technologii.  (uprawnienia budowlane kontakt) 

Hałas z zewnątrz

Wiele segmentów w mieszkalnych częściach łączy się pojedynczą konstruowaną ścianą stworzoną z ceramicznych cegieł, silikatowych bloczków, ceramicznych pustaków bądź z komórkowego betonu. Wymagania ujęte w przepisach PN-B-02151-3 obejmują akustyczną izolacyjność przegród znajdujących się w budynkach oraz budowlanych elementów.  (program egzaminu na uprawnienia)   Ściana, jaka oddziela mieszkania powinna posiadać akustyczną izolacyjność od powietrznych dźwięków, jaką określa się wskaźnikiem przybliżonej oceny właściwej izolacyjności w przedziale wynoszącym 52-55 dB. Brak wykonanych poprawnie czołowych spoin czy dobór rozwiązania z drążeniami, jakie są niekorzystne, a także nieodpowiednie dobranie murarskiej zaprawy powoduje, że wymagania normy często nie zostają spełnione. W związku z tym warto przeanalizować aspekt odnośnie tego, jak wygłuszyć pomieszczenie, aby nie słyszeć rozmów i hałasu dobiegających z mieszkania sąsiadów. (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com