Normy prawne
W Prawie budowlanym i rozporządzeniach Ministra Infrastruktury znajduje się wiele zapisów dotyczących warunków technicznych budynków i usytuowania konstrukcji. Zwiążą się z tym różne prawa i obowiązki, których należy pilnować podczas budowy. Jednym z ważnych elementów tych norm są informacje dotyczące izolacji akustycznej. Względem ich wszelkie projektowane, realizowane czy przebudowane domy jednorodzinne, muszą posiadać minimalną izolację określoną w normie PN-B-02151-3-2015L10. Tyczy się to wszelkich domów wolno stojących bądź takich w zabudowie bliźniaczej czy szeregowej. Z izolacyjnością akustyczną wiąże się jeszcze jeden wymóg. To wytyczne dotyczące hałasu podchodzonego od instalacji technicznych. (uprawnienia budowlane 2022)
Zastosowanie izolacji akustycznej
Taką izolację można zapewnić na różne sposoby. (uprawnienia budowlane kontakt) Czy to korzystając z szkieletowych modułów w budownictwie lekkim, czy też pracując na masywnych murowanych albo żelbetonowych przegrodach. Ogromny wpływ na jakoś wykonania i ostateczny efekt, który przekłada się na komfort życia i długość eksploatacji, ma dobór odpowiednich materiałów. Najlepiej je wybrać już w fazie projektowania, aby ocenić wszelkie koszty i możliwe problemy, które mogą pojawić się w trakcie prac. Na całość mają również wpływ elementy wykończeniowe wnętrz, które również mogę zredukować poziom hałasu, a w ten sposób wpłynąć na życie mieszkańców. (program egzaminu na uprawnienia)
Sposoby izolacji
Błędnym jest myślenie, że dobrą izolację akustyczną zapewniają jedynie masywne żelbetonowe czy murowane przegrody. Mają one wpływ na całość i są naprawdę prostym i tradycyjnym rozwiązaniem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z technologii lekkiej. W takim przypadku do dyspozycji przychodzi budowa szkieletowa i modułowa. W obu przypadkach należy jednak postępować inaczej i zakupić inne materiały. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Prawo masy
Przejdźmy jednak do samej instalacji. W przypadku tradycyjnego budownictwa najlepiej będzie dobrać do niej materiał budowlany charakteryzujący się jak największą powierzchnią. Najczęściej w tym celu wybiera się: żelbeton, pustaki ceramiczne, bloczki betonowe bądź bloczki silikatowe. Jeśli jednak mówimy o budynkach tworzonych w technologii lekkiej, przegrody muszą mieć jak najmniejszą powierzchnię. Do tego celu stosuje się układy warstwowe typu masa-sprężyna-masa. Te najczęściej składają się z wierzchnich warstw płytowych, np. OSB, blachy stalowej, płyt gipsowo-kartonowych czy specjalnie tworzonych z rdzeniem z wełny mineralnej. Dzięki temu budynek tworzony w technologii lekkiej wcale nie musi mieć gorszych wyników niż taki budowany w sposób tradycyjny. (akty prawne uprawnienia budowlane)