fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Akustyczne wymagania w budownictwie mieszkaniowym

Wymagania akustyczne mają podstawowy charakter i obowiązują w mieszkaniowym budownictwie, a także stanowią one jednocześnie pewien rodzaj kompromisu. Spełnienie tych wymagań niekiedy nie będzie w pełni satysfakcjonujące dla każdego z użytkowników mieszkania. W związku z tym poza minimalnymi obowiązkowymi wymaganiami określono także wyższy poziom progowych wartości, które ujęte zostały w formie akustycznej klasyfikacji budynków o podwyższonym akustycznym standardzie. Taka klasyfikacja wyodrębnia cztery klasy wyższe mieszkalnych budynków. Chcąc uzyskać jedną z nich konieczne staje się spełnienie odpowiednio wyższego zakresu wymagań związanych z izolacyjnością stropów od uderzeniowych dźwięków. (uprawnienia budowlane kontakt)

Akustyczne wymagania w budownictwie mieszkaniowym
Akustyczne wymagania w budownictwie mieszkaniowym

Akustyczna ocena podłogi

Izolacyjne właściwości, jakie posiada podłoga w zakresie uderzeniowych dźwięków cechuje wskaźnik ważony związany ze zmniejszeniem się uderzeniowego poziomu podłogi. Wartość tego wskaźnika określona zostaje na podstawie przeprowadzonych laboratoryjnych badań samej podłogi, jaka ułożona jest na wzorcowym stropie. Im wartość wskaźnika jest wyższa, tym lepiej. Wskaźnik ten wykorzystuje się w rankingowych celach podczas porównywania akustycznych parametrów dla różnych wyrobów oraz przy obliczaniu akustycznej izolacyjności całkowitego układu, do jakiego należy strop oraz podłoga. Wyjściowym punktem przy wykonywaniu obliczeń jest wartość ważonego wskaźnika równoważnego znormalizowanego uderzeniowego poziomu stropowej płyty. Wyznacza się go w oparciu o laboratoryjne badania danego stropu, który jest goły. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych akustycznych parametrów. (uprawnienia budowlane 2022)

Pogorszenie poziomu izolacyjności

Dokonanie w nawierzchni zmian poprzez użytkownika budynku albo też utrata częściowa właściwości w związku z upłynięciem pewnego okresu eksploatowania może wpłynąć na pogorszenie się izolacyjności do poziomu poniżej wymagań, jakie zostały przyjęte. Praktyka pokazuje, że takie wymagania spełniają tylko skuteczne podłogi pływające, które ze stropem tworzą stały układ. Uniemożliwia on ingerowanie użytkownika w izolacyjne warstwy. Na dociskowej płycie przy pływającej podłodze stosować można różnorodne rodzaje nawierzchni. Może być to parkiet, panele, deski, czy dywanowe wykładziny. Nawierzchnia ma duży wpływ na końcowy akustyczny efekt, jednak strop musi spełniać odpowiednie wymagania, które nie zależą od użytej nawierzchni. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Wpływ podłogi na akustyczną izolacyjność

Patrząc pod kątem konstrukcyjnym czy akustycznym można wyróżnić podłogi pływające, posiadające dociskową masywną płytę, lekkie podłogowe konstrukcje oraz dywanowe i elastyczne wykładziny.   (program egzaminu na uprawnienia)  Wartość jaką osiąga wskaźnik zmniejszenia uderzeniowego poziomu wynosi kilka decybeli w przypadku cienkich podłogowych wykładzin, a mając do czynienia z podłogą pływającą posiadającą izolacyjną warstwę o wysokim poziomie tłumienia wartość ta wynosi 30 dB. Akustyczne parametry przy niektórych rozwiązaniach i zasady związane z dobraniem podłogi pod względem jej izolacyjności od uderzeniowych dźwięków stropu można znaleźć w instrukcjach. Obowiązujące przepisy wskazują, że mieszkalne wielorodzinne budynki muszą posiadać wymagany poziom izolacyjności w związku z uderzeniowymi dźwiękami, bez względu na zastosowany rodzaj podłogowej nawierzchni. (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com