fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kraje, które przodują pod względem mechanizacji robót budowlanych wykorzystują agregaty hydrauliczne, które mają konstrukcję zbliżoną do wcześniej opisanych i posiadają one wymienne urządzenia robocze. Najlepszym przykładem takiego urządzenia jest agregat typu Kamax. Posiada on trzy typy nożyc hydraulicznych. Pierwszymi z nich są nimi Sk-15 o ciężarze 4 kg, które służą do cięcia stali do średnicy 15 milimetrów. Drugim rodzajem są nożyce SK-22 o ciężarze 7 kg, które służą do stali o średnicach do 22 milimetrów.[akty uprawnienia budowlane] Ostatnim rodzajem nożyc jest typ SK-42, które ważą 14,5 kg i służą one do cięcia stali średnic do 42 milimetrów. Oprócz tego na wózku agregatu czasami zamontowana jest tarcza służąca do gięcia stali.  Podczas cięcia krótkich prętów, których długość wynosi mniej niż 30 centymetrów nie można ich podawać ręcznie, ponieważ może być to niebezpieczne. W takiej sytuacji stosuje się specjalne kleszcze.

Agregat typu Kamax
Agregat typu Kamax

Cięcie nożycami mechanicznymi

Proces cięcia za pomocą nożyc mechanicznych odbywa się tak, że pręty są podawane ze składu na stoły wałkowe, które mają 75 centymetrów wysokości. Z tego miejsca są one przesuwane na niższe stoły, które mają wysokość 60 centymetrów i posiadają listwy i suwaki pomiarowe. Podczas ustalania długości pręta za punkt stały przyjmuje się ostrze noża nieruchomego. Od niego odmierzana jest na listwie pomiarowej wymagana długość.[segregator uprawnienia budowlane] Operator umieszcza pręty pomiędzy nożami maszyny i następnie ją uruchamia. Jeden z pomocników po stołach wałkowych podaje do operatora pręty. Drugi z pomocników natomiast na stosy układa stosy obciętych odcinków i odpadów. Takie stanowisko najczęściej znajduje się na otwartym powietrzu i często jest ono chronione dachem.

Podział stanowisk do cięcia stali

Stanowiska służące do cięcia stali dzieli się na dwa rodzaje. Są one uzależnione od średnicy prętów. Pierwszym z nich są stanowiska służące do cięcia stal cienkie, która jest prostowana z kręgów. Drugim rodzajem są natomiast stanowiska służące do cięcia grubszej prętowej stali. W przypadku cięcia małej ilości cienkiej stali można zastosować ręczne nożyce dźwigniowe. Stanowisko do tego procesu posiada nożyce, prowadnicę prętów, która zazwyczaj ma postać korytka wykonanego z desek i łatę pomiarową i suwak.[egzamin na uprawnienia budowlane] Zazwyczaj takie stanowisko obsługiwane jest przez jednego wykwalifikowanego zbrojarza oraz jednego pomocnika. Zbrojarz zajmuje się odmierzaniem wymaganej długości pręta i zajmuje się wprowadzaniem w ruch nożyc. Pomocnik natomiast zajmuje się przynoszeniem stali, która ma zostać pocięta i potem odkładaniem pociętych prętów.

Stanowisko cięcia stali nożycami mechanicznymi

Stanowisko służące do cięcia cienkiej stali za pomocą nożyc mechanicznych musi być odpowiednio zorganizowane. W przypadku tego urządzenia najważniejsze jest, aby wierzch stołu wałkowego był ustawiony po lewej stronie maszyny, a płyta stołu po prawej. Stół musi posiadać łatę pomiarową oraz suwak. Muszą być one ustawione na tym samym poziomie co nóż maszyny.[uprawnienia budowlane] Takie stanowisko, tak samo jak ma to miejsce w przypadku nożyc ręcznych jest obsługiwane przez jednego zbrojarza i jednego pomocnika. W przypadku cięcia grubej stali stanowiska są urządzone podobnie. Nie muszą one jednak posiadać stołów podających stal na nożyce, ponieważ stal ma większą sztywność. Są one natomiast umieszczane jedynie za nożycami. Jeżeli stoły są wyższe to ustawia się je w poziomie nożycy i posiadają one suwaki oporowe. Ucięte pręty są zsuwane po pochyłych prętach na niższe stoły. Stamtąd są one zabierane do dalszej obróbki. Obsługiwaniem takiego stanowiska zajmuje się operator nożyc oraz dwóch pomocników. Jeden z nich zajmuje się donoszeniem prętów, a drugi zabieraniem prętów pociętych.[uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane]

Kształt prętów zbrojeniowych

Kształt jaki posiadają pręty zbrojeniowe uzależniony jest od rozkładu sił wewnętrznych, które występują w danym elemencie. Jest on zbliżony do trajektorii naprężeń rozciągających. Z tego powodu pręty powinny być odpowiednio wyginane. Najczęściej odgina się je pod kątem 45°. Można spotkać się również z odginaniem pod kątem 30 i 60°. Odginanie pod kątem 60° spotyka się w wysokich belkach. Z odginaniem pod kątem 30° natomiast można się spotkać w płytach. W przypadku konstrukcji powierzchniowych często odginanie ma miejsce pod innymi kątami.[uprawnienia budowlane testy]

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com