fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wytrzymały żywopłot

Naturalny żywopłot niewątpliwie wygląda najkorzystniej. Do jego stworzenia najczęściej wykorzystuje się bukszpan, który świetnie się sprawdza. Przede wszystkim taki żywopłot z bukszpanu jest bardzo gęsty i ma piękną barwę. Niewątpliwie całą swoją bukszpanową konstrukcją jest niezwykle funkcjonalny. Nie dość, że ma piękny kolor, to jeszcze jest szczelny i odporny na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Właściwie jedynym, co trzeba z nim robić jest to, aby odpowiednio go przycinać dla pięknego efektu. Sprawdźmy, jak pielęgnować taki bukszpan, który posłuży nam jako naturalny żywopłot.   (uprawnienia budowlane program) 

Żywopłot z bukszpanu

Gleba i stanowisko

Bukszpany to niezwykle wdzięczne rośliny, ponieważ można je uprawiać dosłownie wszędzie. Do porostu nie są im potrzebne idealne warunki środowiskowe, więc ich uprawę można kontynuować nawet w miejscach silnie zacienionych i niezbyt żyznych. Jak się okazuje, nie potrzebuje on wyjątkowo żyznej ziemi, by piąć się w górę. Jeżeli będzie miał dużo słońca – też dobrze, ponieważ idealnie się wówczas sprawdzi. Jeżeli chodzi o najlepszą glebę, która zapewni bukszpanowi porost to przede wszystkim będzie to gleba żyzna i lekko wilgotna. Jeżeli zapewnimy jej zbyt dużo wilgoci to mogą się nie ucieszyć, ponieważ podłoże będzie dla nich zbyt ciężkie. Idealnie będzie, jeśli gleba będzie lekko nawilżona i będzie miała zasadowe pH. Jeżeli gleba drastycznie zacznie kwaśnieć, wówczas bukszpan z pewnością pokaże to w postaci zażółknięcia i kiepskim wyglądem. (uprawnienia budowlane cennik) 

Terminy sadzenia

Jeżeli chcemy wykorzystać bukszpan do stworzenia żywopłotu, który będzie okalał całą naszą posesję z pewnością będziemy musieli kupić bardzo dużo sadzonek. Jednak bez obaw – nie kosztują one szczególnie dużo, więc nie będzie to ogromny nakład finansowy. Warto pokusić się o samodzielne rozmnożenie roślin, dzięki czemu będzie możliwe pobranie zdrewniałych pędów od innych krzewów. Jeżeli chodzi o rozmnażanie bukszpanu to jest ono dość owocne, jednak należy pamiętać, aby wykorzystać zdrewniałe gałązki, które wypuszczą pędy. Zasadza się je w mokrym podłożu, a efektem tego działania jest szybkie wypuszczenie przez nie korzonków. Jeżeli chodzi o jego sadzenie to może się ono odbywać cały sezon, a więc od marca do września. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sadzić bukszpan także latem. Wskazuje się, że zarówno te zakupione sadzonki, jak i samodzielnie wyprodukowane należy posadzić najlepiej w maju. Wszystkie warunki środowiskowe sprzyjają wówczas ich dobremu przyjęciu się w glebie tak, by szybko mogły podrosnąć do zimy.  (uprawnienia budowlane segregator)  

Technika sadzenia

Jeżeli chodzi o technikę sadzenia bukszpanu to należy wykonać w tym celu wgłębienia w równych odstępach od siebie. Ponadto należy zasadzić je w dwóch rzędach. Jeżeli posiadamy sadzonki z nagim korzeniem to najlepiej jest znacznie wcześniej wsadzić je do wody, co może poskutkować szybszym ich przyjęciem się. Jeżeli chcemy, aby nasz żywopłot z bukszpanu był gęsty i piękny powinniśmy zaplanować odpowiedni rozstaw naszych sadzonek. W zależności od posiadanego gatunku oraz tego, jaką my chcemy mieć gęstość żywopłotu, powinniśmy rozplanować gęstość sadzenia. Jeżeli naszym celem jest niski, bukszpanowy żywopłot, powinniśmy posadzić bukszpan drobnolistny. (uprawnienia budowlane 2023)  Taki bukszpan rozsadza się co około 10/12 cm. Jeżeli chodzi o wyższe żywopłoty to zdecydowanie najlepiej jest sadzić je blisko siebie i wybrać w tym celu bukszpan wieczniezielony. Takiego rozstawu dokonujemy w odległościach 15/20 cm. Jeżeli chcemy znacznie przyspieszyć jego porost, powinniśmy skrócić pędy o około 2/3 długości. Nie należy się tej czynności obawiać, ponieważ bukszpan nie ma nic przeciwko przycięciom.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com