Skład żurawia
Żuraw składa się z mechanizmu powodującego ruch, razem z zaczepami i linami, wysięgnika, konstrukcji trzymającej wysięgnik i centralnego przyrządu sterującego. Elementami wyróżniającymi różne żurawie są:
-najmasywniejszy wysięg, (uprawnienia budowlane kontakt)
-największa wysokość uniesienia haka od poziomu, na którym znajduje się żuraw,
-udźwig, który odpowiada największemu wysięgowi.
Największy wysięg to nic innego jak największa odległość w osi poziomej od haka do osi obrotu żurawia. Natomiast udźwig, który odpowiada największemu wysięgowi to najpotężniejszy ciężar, który uda się unieść na tym właśnie wysięgu. Kiedy dźwig jest używany na wysięgu nie tak dużym jak ten największy, wtedy jest w stanie przenosić ciężary większe.
Wysokość użytkowa to wysokość, na którą jest w stanie unieść ciężar przy różnych wysięgach. Żurawie już od dawna były wykorzystywane przy montowaniu przeróżnych konstrukcji stalowych czy przy przeładunkach. Najprostszy w swojej budowie żuraw przyścienny był i nadal jest używany jako pomocniczy środek przewozowy.
Żuraw przyścienny
Żuraw przyścienny to stalowy, rozbierany trójkąt. Jego pionowe ramię jest w stanie kręcić się w uchwytach zamontowanych do słupa wyciągu szybowego bądź do pomocniczej konstrukcji opartej i zaczepionej na murze. Na dolnym i zewnętrznym wierzchołku trójkąta widnieją koła linowe. Prócz tego jest jeszcze jedno koło linowe, na dole i przez nie przechodzi lina od wciągarki. (uprawnienia budowlane 2021)
Żuraw opisany w Katalogu Sprzętu Budowlanego S-2 z 1951 roku, posiadający udźwig 0,75T, przy wysięgu 3 metry, a jego ciężar o około 240 kG. Wciągarka może pojawić się cierna mechaniczna z silnikiem spalinowym czy elektrycznym, albo przyścienna korbowa ręczna. Lina posiada średnicę 13mm.
Ten żuraw jest uzupełnieniem wyciągu szybowego do unoszenia długich części i belek. Plusem żurawia jest prostota jego montażu i lekkość stelażu.
Odmiany żurawi
W tych czasach bardzo spora ilość żurawi ma duże zastosowanie we wszystkich typach budownictwa. Żurawie razem z pojemnikami są jednymi z bardziej sensownych środków transportu na postępowej budowie. Mogą one być używane jako środek transportu pionowego przy budynkach ze ścianami murowanymi, czyli na budynkach o małym czy średnim wzroście. Za to w przypadku budownictwa szkieletowego, szczególnie wysokościowego, gdzie pierw mocuje się szkielet i rozkłada prefabrykowane stropy, a potem muruje się zapełnienie ścian i robi się węzły instalacyjne, to wtedy żurawi nie używamy do podnoszenia ciężarów na wysokość poniżej już ułożonych stropów. Napotkałoby się to na trudności poprzez wahające się w powietrzu ładunki i wymagałoby stworzenia dodatkowych pomostów wspornikowych. W takich sytuacjach żurawie używa się tylko do unoszenia i mocowania części szkieletu i prefabrykowanych stropów, ładunki natomiast kierowane poniżej wcześniej ułożonych stropów transportuje się wyciągami szybowymi. (uprawnienia budowlane program)
Wyciąg
Wyciąg opisany w Katalogu Sprzętu Budowlanego S-2 z 1951 roku posiada udźwig 0,75 ton. Konstrukcję łatwo zamontować bez użycia innego rusztowania albo dźwigu. Nie potrzebuje ona usztywnień z murem ani żadnych rusztowań wspierających czy odciągaczy.
Wysokość słupów to 28 metrów, a pomost posiada wymiary 1,2 X 1.8 m i jest niezdolny do obracania się. Da się na nim podnosić jedną japonkę bądź dwie taczki i belki i różne długie części. Na pomoście musi znajdować się coś co zabezpieczy ewentualny spadek transportowanych przedmiotów. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Mocne strony tego wyciągu:
-brak konieczności użytkowania drewna,
-możliwość przesuwania na płozach, (program egzaminu na uprawnienia)
-prostota i szybkość montażu,
-samoistne zachowanie wytrzymałości i równowagi.
Jego wadą jest wcześniej wspomniana nieobracalność pomostu. Żurawie to przyrządy mechaniczne, które służą do przestrzennego transportowania ciężarów poprzez obrotowy ruch czy ruch w kierunku pionowym. W skrajnych sytuacjach, przez ruch w kierunku poziomym.
Wciągarka typu ciernego ma szybkość unoszenia 0,6 m/sek, silnik elektryczny trójfazowy o mocy 7,5 kW bądź spalinowy, lina o średnicy 14 mm. (segregator egzamin ustny uprawnienia)