Zielone płaskie dachy w miejskich przestrzeniach
Ekologicznym oraz nowoczesnym rozwiązaniem związanym z zagospodarowaniem na płaskim dachu przestrzeni jest zielony dach. Wpływa on na urozmaicenie krajobrazu w mieście poprzez wprowadzenie roślinności i koloru. Oprócz estetyki zielony dach wpływa na klimat oraz poprawia jakość powietrza. System związany z zielonym ekstensywnym dachem cechuje się względnie małą wagą swoich warstw, a przede wszystkim wagą w warstwie wegetacyjnej. Nie użytkuje się jej, lecz ma ona za zadanie poprawić ogólną estetykę budynku oraz zwiększyć ilość zieleni w przestrzeni miejskiej. Proces związany z zagospodarowaniem podłoża na dachu jest prosty, a już w krótkim czasie po jego zakończeniu zacznie pojawiać się roślinność. Taki system wykorzystuje roślinność typu porosty, mchy czy rozchodniki. Mają one lekką wagę, co powoduje, że nie obciążają one konstrukcji budynku. Nie trzeba również w tym wypadku ponosić wielkich nakładów związanych z nawadnianiem oraz pielęgnacją. (uprawnienia budowlane program)
Nowoczesne trendy związane z zielonym dachem
Wykonanie zielonego dachu związane jest z estetyką oraz architektoniczną wartością. Prostą i nieciekawą przestrzeń na dachu zaaranżować można sadząc w tym miejscu kolorową i piękną roślinność. Poprawi ona ogólny wygląd danego budynku, ale także urozmaici jego geometryczną surową bryłę. Zielone dachy wpisują się w architektoniczne światowe trendy. Na terenie Europy, w Francji, Norwegii czy w Niemczech większość budynków na terenie miast posiada zielony dach. Jest to idealne rozwiązanie zarówno dla mieszkalnych bloków, jak i dla biur, apartamentów, komercyjnych obiektów czy budynków o publicznej użyteczności. W takich obiektach inwestor może wykorzystać do maksymalnego poziomu przestrzeń i stworzyć w związku z tym np. dodatkowe miejsce służące wypoczynkowi. Zielony dach świetnie sprawdzi się w starym budownictwie, typu kamienica, ale również w nowoczesnych typach wieżowców. (uprawnienia budowlane)
System Tack – R zielonych dachów
Zielone rodzaje dachów zbudowane są z kilku elementów. Jest to warstwa hydroizolacji, paraizolacja, drenująca warstwa oraz roślinność. (uprawnienia budowlane segregator ) Wszystkie z tych elementów narażone są na oddziaływanie niekorzystnych zewnętrznych czynników atmosferycznych m.in. wiatr, wilgoć. Pojawiają się tu także organiczne kwasy, nawozy oraz grzyby. Z tego względu taki dach musi zostać stworzony z materiałów o wysokiej jakości. Trzeba zadbać również o jego odpowiednie wykonanie. W związku z tym zielone dachy projektuje się jako systemowe gotowe rozwiązania, co sprawi, że będzie on poprawnie funkcjonować . Specjaliści z firmy Selena, właściciela marki Tack – R wprowadzili na rynek nowoczesne dachowe systemy dla zielonych dachów, które są zoptymalizowane pod kątem roślinności. (uprawnienia budowlane kontakt)
Ekologiczne miasta
Obecnie kwestie związane z ekologią skłaniają inwestorów do wykonywania zielonych dachów. Ma to związek z tym, że rośliny produkują tlen, który jest niezbędny do życia. Pochłaniają one również dwutlenek węgla, zanieczyszczenia oraz kurz, który zawarty jest w powietrzu. W przemysłowej przestrzeni zielony dach jest idealnym rozwiązaniem. W ten sposób możemy ograniczyć do minimum powstawanie smogu. Zielony dach wpływa również na obniżenie temperatury, powodując energetyczne oszczędności. (uprawnienia budowlane 2022)