fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zeroemisyjny oraz niskoemisyjny beton stosowany w Polsce

Na rynek budowlany pierwszy beton, który cechował się zeroemisyjnością oraz niskoemisyjnością mniejszą aż o 48% wprowadziła firma Lafarge. Pojawił się on na rynku w związku z produktowym pakietem EcoPact. Recepturę takiego betonu opracowuje się za pomocą cementu posiadającego niski węglowy ślad. W czasie przeprowadzania badań stwierdzono, że niskoemisyjny beton posiada emisyjność, która jest mniejsza o 48% od zwykłego towarowego betonu mającego taką samą klasę. Opracowując mieszankę i porównując jej stopień emisyjności wykorzystano do tego celu betony o identycznej klasie związanej z wytrzymałością oraz z ekspozycją. Mając do czynienia z taką samą recepturą, można uzyskać zeroemisyjny beton, ponieważ zredukowanie jej do zera jest dozwolone w związku z systemem kompensat ONZ. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Zeroemisyjny oraz niskoemisyjny beton stosowany w Polsce
Zeroemisyjny oraz niskoemisyjny beton stosowany w Polsce

Zmniejszenie śladu węglowego

Firma Lafarge posiada bardzo ambitne plany odnośnie zmniejszenia w swoich produktach węglowego śladu. Od 90 lat w produkcji betonu oraz cementu obniżyli emisję aż o 40%, a do roku 2025 chcą zmniejszyć węglowy ślad w oferowanych produktach jeszcze o 15 %. W związku z tym dokonują oni inwestycji w energooszczędne oraz niskoemisyjne technologie, które są jednocześnie innowacyjne. Takie inwestycje umożliwiają korzystanie z emisji. (uprawnienia budowlane 2022)  

Dekarbonizacja miast

Proces związany z dekarbonizacją miast sprawia, że branża budowlana odgrywa tu ogromnie ważną rolę. Do 2050 roku oszacowano, że na terenie miast na całym świecie będzie zamieszkiwać do 2 mld ludności. Na ten moment 60% istniejącej już infrastruktury, która będzie potrzebna nie została wybudowana. W związku z tym budowlana branża pełni tu kluczową rolę. Wraz z rozwojem infrastruktury oraz miast dąży się do obniżenia poziomu energochłonności oraz emisyjności nowo powstałych obiektów, stosując w tym celu innowacyjne budowlane produkty. Firma Lafarge wprowadza na rynek w związku z tym zeroemisyjny oraz niskoemisyjny beton, który posiada certyfikat. Można stosować go zarówno przez komercyjnych inwestorów, jak i przez indywidualnych. Beton powstał w oparciu o specjalną recepturę i spełnia on wszystkie normy, jakie są restrykcyjne odnośnie systemu certyfikacyjnego budynków zielonych.  (uprawnienia budowlane) 

Zastosowanie niskoemisyjnego betonu

Beton niskoemisyjny po raz pierwszy został użyty przy budowie dwóch jednorodzinnych domów w bliźniaczej zabudowie w dzielnicy Włochy, na terenie Warszawy.  (uprawnienia budowlane segregator )  Na fundament zużyto 40 m³ takiego betonu. Wszędzie tam gdzie zastosowanie znajduje towarowy beton, bez problemu można zastąpić go betonem zeroemisyjnym lub niskoemisyjnym. Beton zaraz po wodzie jest drugim materiałem, jaki najczęściej stosuje się w branży budowlanej. Ma on jeden z najniższych poziomów węglowego śladu. Cechuje się trwałością, ognioodpornością, oraz jest bezpieczny. W składzie występuje około 10 do 15% cementu. Jest on wytarzany lokalnie, dlatego też nie ma potrzeby dokonywać tu transportu w dużych odległościach. Kiedy jego cykl życia się zakończy, poddaje się go w całości procesowi recyklingu. Tak uzyskane naturalne kruszywo można ponownie zastosować.  (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com