Zbrojenie fundamentów

Fundamenty wykonuję się z połączenia betonu i stalowych prętów. Zanim jednak zalejemy fundamenty betonem, należy umieścić w szalunkach gotowe zbrojenie. Użyta do tego stal powinna mieć właściwości określone w projekcie. (uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane) Do tego celu należy użyć stali żebrowanej AIII lub AIIIN jako elementów konstrukcyjnych oraz AI do wykonania strzemion. Co więcej informacje dotyczące budowy zbrojenia, właściwości elementów służących do jego budowy powinny być również odpowiednio określone. Chodzi tu o gatunek i klasę stali zbrojeniowej oraz betonu, średnicę i liczbę prętów, odległości między nimi, grubość otuliny, długość zakładek połączenia prętów, długość zakotwienia prętów, miejsce umieszczenia starterów. (uprawnienia budowlane) Stal użyta do zbrojenia powinna być bez korozji oraz bez jakichkolwiek zabrudzeń w tym tłuszczów co mogło by pogorszyć przyczepność do betonu.

Zbrojenie fundamentów
Zbrojenie fundamentów

Prace związane ze zbrojeniem

Prace związane z wykonaniem zbrojenia polegają na powiązaniu prętów zbrojenia konstrukcyjnego i strzemion tak by utworzyć tzw. belkę zbrojeniową. (uprawnienia budowlane testy) Przygotowuję się je na specjalnych ławach zbrojarskich w pobliżu fundamentów. Gotowe belki zbrojeniowe umieszcza się w wykopach na dystansach które zapewniają otulenie betonem. Jest to bardzo ważne ponieważ zabezpiecza stal przed korozją. Jako że fundamenty są umieszczone w gruncie, więc ich zbrojenie jest bardzo narażone na kontakt z wilgocią. (akty uprawnienia budowlane)
Wielkość otuliny jest uzależniona od wody i gruntu oraz poziomu zawilgocenia. Nie może być jednak mniejsza niż 5cm. Nie może być również zbyt duża, ponieważ zbrojenie powinno znajdować się w miejscu gdzie następuje rozciąganie żelbetonowe.

Łączenie ław i dozbrojenie

Należy pamiętać że miejsca w których ławy się łączą trzeba dozbroić. Chodzi tu wszystkie narożniki fundamentów oraz łączenie ław pod ścianami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Najczęściej pręty główne zbrojenia są proste i kończą się w narożach dlatego dla zapewnianie ciągłości zbrojenia ław należy dozbroić je dodatkowo zagiętymi prętami.
W przypadku gdy ławy są długie, zbrojenie będzie składać się z kilku połączonych belek zbrojeniowych które powinny nachodzić na siebie na odległość minimum 7cm. Pozwoli to wzmocnić zbrojenie tak jak by było wykonane z jednego elementu. W razie konieczności można dodatkowo wykonać startery. Są to pręty łączące ze zbrojeniem na wyższej kondygnacji. Należy pamiętać by ich długość była odpowiednia do zachowania zakładów prętów z elementami zbrojenia z którymi mają się połączyć. (uprawnienia budowlane testy program)
Trzeba pamiętać że przy wykonywaniu zbrojenia fundamentu musimy dospawać płaskownik czyli bednarkę która pełni funkcje instalacji elektrycznej a dokładniej uziomu fundamentowego. Jest to niezbędne, by kierownik budowy mógł odebrać zbrojenie fundamentów.

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.