fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Oczywiście, aby prawidłowo wykonać zbrojenie fundamentów należy kierować się zasadami wykonywania elementów żelbetonowych. Istotnie, fundamenty wykonuje się z betonu zbrojonego stalowymi prętami (program jednolite akty prawne na egzamin uprawnienia). W związku z tym przed zabetonowaniem fundamentów należy przygotować ich zbrojenie. Polega to na ułożeniu w szalunkach stalowych prętów.

Zbrojenie fundamentów

O czym należy pamiętać?

Ważnym aspektem jest to, że właściwości stali, czyli jej klasa musi być zgodna z danymi w projekcie. Poza tym trzeba pamiętać o kilku innych elementach podczas zbrojenia fundamentów (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Bardzo ważne są: liczba oraz średnica prętów, odległości między nimi, długości zakładów i zakotwienia prętów, jak również grubość otuliny. Zleca się, aby do elementów konstrukcyjnych stosować stal żebrowaną AIII lub AIIIN – jako zbrojenie główne. Z kolei stal AI – jako zbrojenie montażowe, wykorzystywane do zrobienia strzemion.

Przygotowanie zbrojenia

W tej części skupimy się na pracach polegających na przygotowaniu zbrojenia w postaci belek zbrojeniowych. Istotnie, polega to na powiązaniu ze sobą prętów zbrojenia konstrukcyjnego-podłużnego oraz montażowego-strzemion. Należy pamiętać, aby stal nie była skorodowana, powinna być wolna od tłuszczów, bitumów i innych zabrudzeń, które mogą pogorszyć jej przyczepność do betonu.

Zbrojenia przygotowuje się na ławach zbrojarskich (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia budowlane). Są to miejsca zlokalizowane nieopodal wykopów. Kiedy belki są już gotowe należy umieścić je w wykopach. Następnie układa się je na dystansach, które zapewniają otulenie zbrojenia przez beton.

Betonowa otulina

Z pewnością należy pamiętać, że ww. otulina jest niezwykle ważnym elementem fundamentu. Istotnie, zabezpiecza ona stal przed korozją. Pamiętajmy bowiem, że zbrojenia ław fundamentowych, płyty fundamentowej oraz stopów fundamentowych są szczególnie narażone na działanie agresywnego mokrego środowiska. Otulina nie może być mniejsza niż 50 mm, ale też nie powinna być zbyt duża. Wielkość otuliny zależy od klasy ekspozycji, na jaką narażone są dane elementy (uprawnienia budowlane – egzamin). Klasę ustala się w oparciu o stopień agresywności wody, gruntu oraz zawilgocenia miejsca fundamentowania.

Miejsca łączenia się ław fundamentowych

Oczywiście wśród wielu ważnych czynności, które należy wykonać podczas wykonywania fundamentów jest dozbrojenie miejsc, w których ławy się łączą. Takimi miejscami są narożniki oraz miejsca połączeń ław pod ścianami zewnętrznymi oraz wewnętrznymi (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu). Choć zwykle pręty główne ław są proste i kończą się w narożach, to jednak nie zapewnia to ciągłości zbrojenia ław. Tutaj dozbraja się je zagiętymi prętami, które zamieszcza się zarówno na dole, jak i na górze ław.

W przypadku długich ław składających się z kilku belek zbrojeniowych, pręty podłużne powinny na siebie zachodzić minimum 70 cm (jeśli pręty główne mają średnicę 12 mm). Oczywiście czasami ze zbrojenia fundamentów należy wystawić pręty łączące się ze zbrojeniem elementów żelbetowych wyższej kondygnacji. Nazywane starterami pręty powinny mieć odpowiednią długość, aby zachować długość zakładów prętów ze zbrojeniem elementów, które znajdą się wyżej.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com