fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Zbrojenie elementów budowlanych

Zbrojenie elementów budowlanych

Zbrojenie jest jednym z najważniejszych elementów budynku. Jego konstrukcja ściśle wiąże się z trwałością budynku i  od niej zależy jego wytrzymałość przez następne lata. Konstrukcja zbrojenia projektuje się przez konstruktora. Tak ważny proces technologiczny musi być wykonany ze szczególną precyzją i przez doświadczoną grupę budowlaną. (uprawnienia budowlane)

Najczęściej elementem wykorzystywanym do wznoszenia konstrukcji jest beton. Niestety z uwagi na jego „kruchość” i słabą odporność mechaniczną na rozciąganie wymaga on dodatkowego wzmocnienia poprzez zbrojenie. Chroni ono beton przed spękaniem i innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Najczęściej do wykonania zbrojenia używa się prętów stalowych. W zależności od ich klasy i  właściwości wykorzystuje się je do poszczególnych części zbrojenia. Wyróżniamy zbrojenia nośne i uzupełniające. Pierwszy typ zbrojenia służy do wykonania głównej konstrukcji nośnej. Stosuje się je w ścianach nośnych, ławach fundamentowych oraz przy konstrukcji stropów. Natomiast zbrojenie uzupełniające, jak sama nazwa wskazuje, służy wzmocnieniu zbrojenia i nie występuje samodzielnie. (testy uprawnienia budowlane 2019)

zbrojrnie elementów budowy
zbrojenie elementów budowy

Zbrojenie elementów budowlanych – rodzaje

Do wykonywania zbrojenia używa się stalowych prętów. W zależności od klasy stali mają różne zastosowania. Klasy A-0 i A-I stosuje się do wykonywania konstrukcji pomocniczych. Natomiast klasy A-III i A-IIIN używa się przy konstrukcjach nośnych i charakteryzują się większą wytrzymałością. Pręty gnie się i kształtuje tuż przed ułożeniem na placu budowy. Konstrukcje tworzy się poprzez zespawanie ze sobą poszczególnych elementów, zgodnie z wytycznymi konstruktora. Istnieje możliwość zamówienia już gotowych konstrukcji, które można zamontować od razu po przywiezieniu ich na budowę. (akty prawne 2019)

Siatki i inne elementy do zbrojenia

Oprócz stalowych prętów w konstrukcjach żelbetowych stosuje się siatki zatapiane w betonie tzw. siatkobeton czy druty. W każdym przypadku trzeba szczególnie zadbać o prawidłowe ich wykonanie. Przy zbrojeniu trzeba pamiętać o prawidłowym rozstawieniu prętów oraz zwrócić uwagę na gęstość ich ułożenia. Ważne jest również odpowiednie mocowanie stalowych elementów i zabezpieczenie ich przed przemieszczaniem się między innymi drutem wiązałkowym. Każde odstępstwo od wytyczonych norm może skutkować w przyszłości utratą nośności, a w niektórych przypadkach nawet wystąpieniem katastrofy budowlanej. (egzamin ustny na uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com