Zatrudnienie podwykonawców na budowie
Jednym z zadań inwestora planującego zrealizować duże przedsięwzięcie jest zatrudnienie wykonawcy. Podpisuje on z nim umowę zgodnie z przypisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny zawierający w tytule „umowa o roboty budowlane” zawiera objaśnienia dotyczące zawartości umowy. Poprzez nią wykonawca obliguje się do oddania ustalonego w umowie obiektu zrealizowanego zgodnie z projektem i zasadami technicznymi, natomiast inwestor obowiązuje się do odebrania obiektu i zapłacenia wynagrodzenia. Z kolei wykonawca podpisuje umowę z podwykonawcą, bez którego nie jest w stanie wykonać wszystkich niezbędnych prac na budowie. Umowa powinna zawierać opis prac budowlanych, technologii ich zrealizowania oraz podać materiały, które mają być użyte w określonym czasie. Co więcej, taka umowa pomiędzy wykonawcą a podwykonawcą bezwzględnie musi być podpisana na piśmie, w przeciwnym wypadku nie będzie ważna. Dodatkowym wymogiem jest zgoda inwestora na podpisanie takiej umowy, bądź w przypadku jakichkolwiek zmian. W okresie 14 dni od ukazania inwestorowi umowy (projektu) wraz z obowiązkowymi dokumentami nie zgłosi na piśmie sprzeciwu, bądź jakichkolwiek zastrzeżeń, oznacza to że zgodę o charakterze milczącym. W kwestii wypłaty wynagrodzenia podwykonawca ma prawo ją żądać od generalnego wykonawcy, ale również od inwestora.
Bezpieczeństwo podwykonawców na budowie
Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest bezpieczeństwo na budowie Ustawa z dnia 1 lipca 1994r. zawiera uregulowania prawne, które dotyczą problematyki oraz bezpieczeństwa pracy. Z artykułu 22 Prawa budowlanego możemy wywnioskować, iż kierownik i koordynator budowy jest ta samą osobą. Jej podstawowym obowiązkiem jest zorganizowanie i kierowanie budową obiektu budowlanego zgodnie z projektem, pozwoleniem na budowę, przepisami techniczno- budowlanymi i bezpieczeństwa oraz higieny pracy. Ponadto jest zobowiązany koordynować przebieg zadań, które mają na celu zapobieganie zagrożeniom bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Kierownik budowy musi także sporządzić lub zapewnić sporządzenie planu budowy, planu bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia (BIOZ).
Środki ochrony BHP – podwykonawstwo
Rozpoczynając działalności podwykonawcy powinni uwzględnić środki ochrony- bhp, aby bez ryzyka prowadzić swoja działalność. Koniecznymi czynnościami są: odpowiedni dobór wyposażenia roboczego, zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników, zidentyfikowanie zagrożeń, ocena ryzyka zawodowego oraz dopasowanie właściwych środków ochronnych.