Zasypywanie fundamentów to ostatnia praca związana z budowa fundamentów do której należy również podejść odpowiedzialnie. Ważne jest by dobrać odpowiedni materiał zasypowy do rodzaju gruntu, drenażu i poziomu wód gruntowych. (uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane) Zaniedbanie tego etapu budowy może mieć poważne następstwa.
Płyta fundamentowa, a tradycyjne fundamenty
Zasypywanie fundamentów wykonujemy dopiero w chwili gdy warstwa izolacyjna jest już przymocowana a kleje i zaprawy montażowe całkowicie wyschły. (uprawnienia budowlane) Gdy grunt jest piaszczysty, możemy nim zasypać wykopy. Gdy grunt jest spoisty, nie możemy nim ponownie zasypać fundamentów, ponieważ nie przepuszcza wody i trudno się zagęszcza. Również w tym przypadku wykopy należy wypełnić gruntem niespoistym.
Gdy grunt nie jest spoisty
Gdy grunt wokoło domu jest niespoisty czyli przepuszcza wodę, do zasypania fundamentów należy użyć piasku lub żwiru. (uprawnienia budowlane testy) Najprościej jednak wykorzystać grunt pochodzący z wykopu, lecz pozbawiony warstwy humusu. Pozwoli to zaoszczędzić na kupowaniu odpowiedniego kruszywa. Wykopy należy wypełniać warstwami, zagęszczając każdą z nich. Przy tym należy uważać by nie uszkodzić warstwy izolacyjnej ścian.
Gdy grunt jest spoisty
Jeżeli grunt jest spoisty czyli nie przepuszcza wody, fundamenty trzeba zasypać gruntem niespoistym np. piaskiem lub żwirem. Taki materiał jest odpowiedni gdy wokół fundamentów jest drenaż, który odprowadzi wodę. Ważne by materiał drenarski znajdował się pod dolną krawędzią fundamentową. (akty uprawnienia budowlane)
Wyjątkiem jest sytuacja gdzie drenaż nie może odprowadzić wody w bezpieczne miejsce, ponieważ jest źle ulokowany lub nie ma ujścia do miejsca które odprowadzają wodę, należy wykonać podsypkę gruntem spoistym. Podobnie będzie w sytuacji gdy wokół fundamentów nie ma drenażu. W tych przypadkach materiałem służącym do zasypanie fundamentów będzie grunt pochodzący z wykopów. Trzeba tu zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie zagęszczenie zasypki. W przeciwnym razie woda opadowa zacznie gromadzić się w wykopie, co doprowadzi do zawilgocenia ścian fundamentu.
Grunt spoisty do zasypki powinien być pozbawiony materiałów iłastych. Zbyt duże nagromadzenie frakcji iłu prowadzi do pogorszenia przewiewności i przepuszczalności gleby. Materiał ten pod wpływem wilgoci zwiększa swoją objętość. Można to w łatwy sposób wyeliminować pozostawiając grunt na jakiś czas na słońcu. Grunt nadający się do zasypania powinien po kilku dniach dać łatwo się rozkruszyć . (uprawnienia budowlane elektryczne)
Po wypełnieniu wykopów zasypka należy ją dokładnie zagęścić i ukształtować ze spadkiem od strony ścian. Umożliwi to spływanie wody opadowej od domu i zapobiegnie zalaniu fundamentów.
Ważne jest również to ,że jeżeli w trakcie robienia wykopów pod fundamenty w gruncie spoistym spadnie deszcz i woda będzie się utrzymywać w środku tworząc basen, należy całkowicie ją odpompować i usunąć warstwę gliny do 15 cm głębokości. Wtedy należy jak najszybciej ułożyć warstwę betonu aby zabezpieczyć grunt przed ponownym rozmiękczeniem przez deszcze.