fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zastosowanie w nowoczesnych oborach bezściółkowych systemów

Najnowszymi rozwiązaniami jest zastosowanie systemów bezściółkowych na rusztach. Takie rozwiązanie zostało użyte przy nowoczesnej oborze, jaka powstała w miejscowości Koce Schaby. System ten zbudowany jest z żelbetowych prefabrykowanych elementów, które posiadają otwory. Stanowią one w oborze posadzkę i jednocześnie strop przy zbiorniku na gnojowicę. Taki zbiornik umieszcza się w przyziemiu obiektu. Bydło w oborze przemieszcza się po rusztach, a ich mocz oraz kał przelatuje przez otwory, jakie się w nim znajdują. To, co pozostaje w łączeniach zostaje wdeptane przez bydło do otworów. Główną zasadą związaną z tym systemem jest zgromadzenie gnojowicy w znajdującym się pod budynkiem szczelnym zbiorniku. Zastosowane kanały muszą spełniać wiele wymagań, ponieważ nie mogą być zbyt wąskie, za długie czy też nie powinny mieć dużo zakrętów. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Zastosowanie w nowoczesnych oborach bezściółkowych systemów
Zastosowanie w nowoczesnych oborach bezściółkowych systemów

Posadzka pod legowiska

W miejscu wylegiwania się krów w nowoczesnych oborach wylewa się żelbetowe stropy i na nich układa się gumowe maty. W gospodarstwie w Koce Schaby zastosowano wodne materace. To sprawia, że bydło ma bardzo wygodne i komfortowe warunki. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na to, że legowiska tworzy się coraz dłuższe. Kilkanaście lat wstecz wynosiły one 2,1 metrów a obecnie mają około 3 metrów. Jest to związane z tym, że bydło jest coraz większe. Tak samo gnojowe korytarze posiadają obecnie 4 metry, a wcześniej miały zaledwie 2,5 metrów. Do konstrukcji obory stosuje się najczęściej ocynkowaną ogniowo stal z płatwiami wykonanymi z ziemnogiętych profili. Można jednak spotkać konstrukcje wykonane z klejonego drewna albo z mieszanką drewna i stali. (uprawnienia budowlane 2022)  

Zautomatyzowany udojowy system

Nowoczesne obory pozwalają pozyskiwać mleko w udojowych halach, coraz częściej poprzez zautomatyzowany udojowy system.  (uprawnienia budowlane segregator )  W oborze Koce Schaby zdecydowano się na udojową halę, która posiada 24 udojowe stanowiska i automatyczne zdejmowanie udojowych aparatów. Dokonuje się tu certyfikowany pomiar mleka. Udojowe hale montuje się w wydzielonym specjalnym pomieszczeniu na terenie obory. W Polsce pierwsze roboty automatyczne zostały zamontowane w roku 2008. Obowiązek ręcznego udoju dla gospodarzy jest uciążliwy, dlatego też inwestują oni wiele pieniędzy w takie roboty.   (uprawnienia budowlane) 

Stawianie ścian w oborze

Boczne ściany w oborze stawia się na wysokości, która jest niepełna. Czasami zdarza się, że budynki nie posiadają w ogóle podłużnych osłonowych ścian, lecz mają tylko szczytowe ściany. Takie rozwiązanie praktykuje się coraz częściej z powodu lepszego wentylowania. Podłużne ściany zastępuje się, bądź też uzupełnia na górze powietrznymi kurtynami. Ich funkcją jest regulacja wlotu powietrza oraz wentylowanie obiektu. Szczelinę wlotową powietrza można regulować za pomocą komputerowego sterowania, bądź też ręcznie. Czujniki które mają za zadanie badać aurę pogodową przesyłają sygnał do zwijania automatycznego mat albo do zasłaniania otworów. Przez wloty powietrze wpada do środka, zostaje ogrzane i leci prosto na bydło. Ciepłe powietrze z wnętrza natomiast kieruje się w górę do kalenicowego świetlika.  (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com