fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Zastosowanie piasków do klejących zapraw

Zastosowanie piasków do klejących zapraw

Zaprawa klejowa posiadająca różne rodzaje okruchowych piasków oraz piasków łamanych cechuje się dobrym poziomem przyczepności do styropianu oraz do betonu. To stwarza wiele możliwości wybrania odpowiedniego piasku do klejących zapraw. Należy mieć jednak na uwadze to, że przy zaprawach, które stosuje się w wilgotnym środowisku może pojawić się reakcja o typie alkalia – kruszywo. Powoduje ona wystąpienie przedwczesnej destrukcji w betonie. Na przestrzeni ostatnich lat badania obejmujące alkaiczną reaktywność kruszyw prowadzono na terenie Polski zgodnie z obowiązującą normą PN-B-06714.46 obejmujące badania przyśpieszone związane z NaOH. Przeprowadzono również w tym czasie badania zaprawowych beleczek przez okres 6 miesięcy bądź 1 roku w oparciu o normę PN-B-06714.34. (uprawnienia budowlane 2022)  

Zastosowanie piasków do klejących zapraw
Zastosowanie piasków do klejących zapraw

Kierowanie piasku do eksploatacyjnego wyrobiska

Na obszarze Polski w związku z coraz wyższym piaskowym punktem na terenach żwirowni część piasków kieruje się ponownie do eksploatacyjnego wyrobiska. Poza piaskami z osadowych skał okruchowych wykorzystuje się łamane rodzaje piasku pochodzące ze zwięzłych skał. Łamane oraz naturalne piaski są często trudnym do zbycia materiałem. Jednym z podstawowych wymagań, jakie stawia się piaskom wykorzystywanym w branży budowlanej jest odpowiedni ziarnisty skład  i czystość. Monofrakcyjny rodzaj piasku często nie jest dobrym materiałem w budownictwie. Chcąc docenić nasze krajowe bogactwo skalnych surowców należy nimi odpowiednio oszczędnie gospodarować. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Badanie klejowych zapraw z różnymi rodzajami piasku

Na terenie zakładu w Krakowie ICiMB przeprowadzono badania klejowych cementowych zapraw, do których to zastosowano piaski, takie jak rzeczno – lodowcowy o parametrach 011/1,4mm, rzeczny żelazisty 0,2 mm, rzeczny 0,2 mm, łamany granitowy 0/1 mm i 0/2 mm oraz łamany jurajski wapień o parametrach 0/1 mm. (uprawnienia budowlane segregator )   Każda z tym badanych zapraw cechowała się dużą przyczepnością do betonu, ale także do styropianu. Badając przyczepność cementowego kleju do betonu występowało oderwanie w kleju, a badając cementowy klej i jego przyczepność do styropianu do oderwania dochodziło w styropianie. Jednak w przeprowadzonych badaniach zauważono, że przyczepność była na dużo wyższym poziomie, niż ta, jaka była wymagana. Miało to miejsce zarówno przy badaniu próbek na sucho oraz po nasączeniu ich wodą. (uprawnienia budowlane) 

Wyniki z przeprowadzonego badania klejowych zapraw

Zaprawy klejowe posiadające w swoim składzie różne piaski w badaniu wykazały, że cechują się one bardzo dobrą przyczepnością zarówno do betonu, jak i do styropianu. To stwarza możliwość wyboru piasku z pośród jego wielu rodzajów do klejowych zapraw. Pamiętać trzeba jednak o tym, że w wilgotnym środowisku zastosowanie zaprawy może prowadzić do powstania reakcji alkalia – kruszywo. W niektórych przypadkach pomocne mogą okazać się badania, jakie zawarte są w normie PN-EN 13139, do jakich zaliczamy na przykład badania poziomu porowatości, które mają wpływ w zaprawie na jej izolacyjne właściwości.  (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com