fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Zastosowanie dronów w energetyce

Zastosowanie dronów w energetyce

Wiele firm na świecie produkuje drony, które mają wielozadaniowy charakter. Najczęstszym zadaniem, jakie się im przypisuje jest wizyjna kontrola budynków oraz osób, które znajdują się na wybranym obszarze. Autonomiczny dron z kamerą o wysokiej jakości pozwala obserwować obiekty oraz teren, które są w dość znacznej odległości od miejsca jego wystartowania. Zarejestrowany oraz zapisuje się w wewnętrznej pamięci, wewnątrz kamery. Takiego rodzaju system posiada zarówno wady, jak i zalety. Najważniejszą z zalet jest pełny poziom autonomiczności dronu. Ma on duży zasięg a koszty wdrożeniowe systemu są w miarę niskie.(uprawnienia budowlane kontakt)

Zastosowanie dronów w energetyce
Zastosowanie dronów w energetyce

Jakie inne zalety mają drony?

Ważną zaletą jest możliwość uruchomienia dronu na przelot np. w przypadku opadów śniegu bądź deszczu, w nocy, albo w przypadku, gdy zachodzi obawa, że rosnące w pobliżu drzewa nieopodal linii napowietrznych o średnim napięciu mogą stykać się z przewodami. Przewody te mogą być podwieszone pod słupami. W takich sytuacjach otrzymuje się wizualny materiał, który wskaże miejsca stykających się gałęzi z przewodami. W konsekwencji firma energetyczna wskaże technicznej ekipie miejsca, gdzie należy przyciąć gałęzie, aby nie stwarzały zagrożenia dla innych.(uprawnienia budowlane 2022)

Umieszczenie dronu w stacji dokującej

Dron może zostać umieszczony w dokującej stacji, a jego system ładowania opiera się na fotowoltaicznych panelach. Wystartować może zgodnie z określonym dla niego harmonogramem, albo na polecenie osoby zajmującej się operowaniem nim. Taki system, gdzie dron podczas jego ładowania oraz przesyłania z wewnętrznej pamięci danych zamyka się w środku specjalnie przygotowanej szafy, można spokojnie przewieźć czy postawić w wybranym miejscu. Podczas startu dronu znajdująca się z przodu pokrywa szafy otwiera się i wysuwa startowy pomost. Na pomoście namalowana jest litera H. Tak samo wygląda lądowanie dronu. Tego typu rozwiązania bardzo dobrze sprawdzają się w trudno dostępnych terenach, kiedy o określonych godzinach należy dokonać przeglądu energetycznych napowietrznych linii wysokiego, średniego bądź niskiego napięcia.(uprawnienia budowlane program)

Wada systemu

Wadą opisanego wyżej systemu jest przede wszystkim to, że w czasie wykonywania dalszych tras, podczas których odległość od dokującej stacji jest duża, wszystkie dane z dronu otrzyma się dopiero po jego wróceniu do dokującej stacji i ich przesłaniu. Odstępy między przelotami oraz sama ilość przelotów jest związana z pojemnością akumulatora danego urządzenia oraz od czasu, w jakim się ładuje. W czasie dokonywania analizy zarejestrowanych przez kamerę materiałów można porównać dane, do uzyskanych danych z wcześniejszych przelotów tą samą trasą. (segregator egzamin ustny uprawnienia)Pozwala to szybko porównać obraz bez absorbowania pracowników. Łatwo oraz szybko można wychwycić różniące się elementy np. uszkodzenia wsporczych konstrukcji słupów energetycznych czy pojawienie się pęknięć na mocowaniu izolatora. Szybkie wychwycenie różniących się elementów pomoże sprawnie rozpocząć działania, aby zlikwidować uszkodzenia i zapewnić sprawność tym elementom. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com