fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zastosowanie budowlanego gipsu

Wyroby z gipsowych zapraw, zaczynów jak i z gipsobetonów stosuje się w zabezpieczonych miejscach przed oddziaływaniem wody. Zastosowanie mają także w pomieszczeniach, gdzie względna wilgotność powietrza nie przekracza 60%. Wyroby z uodpornionego gipsu na oddziaływania wody stosuje się do zewnętrznych ścian i w wilgotnych pomieszczeniach, lecz nie narażonych na stałe odziaływania wody (uprawnienia budowlane).

Zastosowanie budowlanego gipsu
Zastosowanie budowlanego gipsu

Czas wiązania gipsu

Aby zbadać czas wiązania gipsu, należy użyć do tego celu aparat Vicata. Jego ruchoma część nie waży jednak 300 ale 120 +/- 1 gram. Podczas zarabiania zaczynu stosuje się destylowaną wodę. Próbkę gipsu wynoszącą 200 +/- 1 gram przez 30 sekund wsypuje się do 120 gram destylowanej wody. Podczas wsypywania należy energicznie mieszać tak, aby otrzymać jednolitą całkowitą masę. Za pomocą zaczynu wypełnia się pierścień w stożkowym przekroju, który ma wymiar 0,65×0,75×40 +/- 0,5 mm i jest umieszczony na płytce. Płytkę kilkukrotnie wstrząsa się w celu usunięcia pęcherzyków powietrza w zaczynie. Powierzchnię zaczynu wygładza się i ustawia razem z płytką na podstawie przyrządu Vicata. Kolejno co 30 sekund należy opuszczać igłę, aż do momentu oznaczenia początku wiązania (testy 2021 uprawnienia).

Początek wiązania

Początek wiązania to ilość minut liczonych od momentu rozpoczęcia dodawania do wody gipsu, do chwili kiedy swobodnie upuszczona igła zatrzyma się w odległości 1 mm od szklanej płytki. Stanowi ona dno pierścienia. Po wykonaniu oznaczenia wiązania igła opuszczana jest w zaczyn w czasie co 30 sekund aż do momentu oznaczenia końca wiązania (program egzamin uprawnienia 2021). Koniec wiązania to ilość minut jaka upływa od momentu rozpoczęcia dodawania do wody gipsu do momentu kiedy igła spadając swobodnie zagłębi się na maksymalnie 0,5 mm w zaczynie. Wynik stanowi arytmetyczna średnia z dwóch wykonanych oznaczeń.

Stopień zmielenia gipsu

Badanie dotyczące stopnia zmielenia gipsu przeprowadzane jest na sitach z kwadratowymi oczkami. Ich wymiary zawiera norma PN-58/M-94008. Próbka gipsu w ilości wynoszącej około 210 gram wysusza się w temperaturze 40-f-50°C do stałego ciężaru. Kolejno odważa się 100 gram ochłodzonego oraz wysuszonego gipsu i przesiewa się go przez tkane sito. Ma ono wymiary boków oczek 1,00 oraz 2,00 mm. Pozostałości na sicie waży się i podaje w wagowych procentach w stosunku do wartości odważonej próbki. Gips, który przeszedł przez pierwsze sito przesiewa się przez kolejne o oczkach mających 0,2×0,2 mm. Pozostałości na nim przyjmuje się jako sumę pozostałości na dwóch sitach (pytania na egzamin ustny do uprawnień).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com