fbpx
aplikacja
Uprawnienia budowlane

Zastosowanie betonu hydrotechnicznego

W ostatnim czasie zauważono coraz większe tendencje do tego, że za pomocą pomp wbudowuje się prawie każdy beton. Hydrotechniczny beton to specjalny rodzaj betonu, który różni się właściwościami oraz przeznaczeniem od zwykłego betonu. Pojęcie „hydrotechniczny” często może budzić skojarzenia, że jest on wodoszczelny, jednak tak nie musi wcale być. Definicja tego rodzaju betonu jest trudna do napisania w krótki i zwięzły sposób. Mając do czynienia z betonem, który wykonuje się za pomocą innych technik, jak np. wałowany czy natryskowy, a także betony o specyficznym miejscu stosowania mogą podlegać one dodatkowym prawnym uregulowaniom. (uprawnienia budowlane 2022) Podstawowy problem obecnie to dążenie do tego, aby wbudować pompami do zwykłego betonu hydrotechniczny beton. (uprawnienia budowlane program) Wymaga to zastosowania drobniejszych rodzaj kruszyw, dużej ilości cementu oraz dodatków, które zastępują cement. W konsekwencji beton może stracić swoją trwałość oraz mrozoodporność.

Zastosowanie betonu hydrotechnicznego
Zastosowanie betonu hydrotechnicznego

Układanie hydrotechnicznego betonu

Hydrotechniczny beton układa się i zagęszcza jako specjalny rodzaj betonu do konstrukcji i elementów żelbetowych oraz betonowych. Wykazują one narażenie na okresowe albo stałe obciążenia płynącą albo stojącą wodą. Wystawiając go częściowo bądź całkowicie na zewnętrzne czynniki, wymagana trwałość przekracza 50 lat. Beton hydrotechniczny to często masywny rodzaj betonu, gdzie zastosować należy dodatkowo cement o niskim hydratacyjnym cieple w mniejszej ilości niż w zwykłym rodzaju betonu. Dodatkowo kruszywo musi mieć grubsze frakcje, niż ma to miejsce w zwykłym betonie. (uprawnienia budowlane kontakt)

Normalizacja hydrotechniczna betonu

W wielu rodzajach publikacji na terenie Polski przedstawia się problemy związane z normalizacją hydrotechnicznego betonu. Już w roku 1988 podczas odstąpienia od wdrożenia w życie projektu branżowej normy, poprzez lata 2011 do 2005, gdzie wdrażano europejskie normy. Obecnie brak norm prowadzi już podczas projektowania i wykonywania wstępnych badań do zamieszania. Jedynym, choć przestarzałym już dokumentem jest ten z lat 1994, oraz WTWiO, które odwołuje się w dużym zakresie do branżowej normy niewdrożonego projektu. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Normy i wytyczne w Polsce dotyczące hydrotechnicznego betonu

Skrótowo odpisane normy oraz wytyczne, które regulowały projektowanie i wykonanie hydrotechnicznego betonu nie wpłynęły na powstanie prawnych jednoznacznych regulacji. Złym posunięciem było zrezygnowanie z wprowadzenia w życie projektu branżowej normy PN-88/6738 wprowadzając częściowo zapisy z normy o numerze PN-88/B-06250 . Ta norma z kolei stała się archiwalna zaraz po wprowadzeniu europejskich norm EN206 oraz rozszerzeń krajowych. Europejska norma opisuje zwykłe rodzaje betonów, których trwałość wynosi maksymalnie 50 lat. W normie zaznaczono, że wymagania o charakterze uzupełniającym mogą być określane dla betonów o specjalnym zastosowaniu. W krajowym rozszerzeniu dokonano likwidacji stopni wodoszczelności. To projektant musi określić maksymalny poziom dopuszczalnej pod ciśnieniem wody, ale zgodnie z europejską normą. Woda musi mieć stały poziom ciśnienia wynoszącego 0,5 MPa, a czas wynosi tylko 72 godziny. (uprawnienia budowlane program)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com