Planowanie budowy obiektu mieszkalnego to jeden z pierwszych kroków, jakie musimy wykonać na drodze do posiadania własnego domu. Planowanie ma nam pomóc między innymi w dobraniu odpowiedniej odległości od innych budynków. Nasz obiekt nie powinien w przyszłości w żaden sposób przeszkadzać powstałym wcześniej budynkom. Ponadto nie wolno nam zapomnieć o tym, że nasza inwestycja musi wpisywać się w istniejącą już infrastrukturę. Jakie są pozostałe zasady budowy obiektu mieszkalnego? (uprawnienia architektoniczne)
Zasady budowy obiektu mieszkalnego – odległość między budynkami
Wiele przepisów porusza kwestię minimalnej odległości między powstającymi domami. Obiekt przesłaniający można wybudować wyłącznie wtedy, gdy zgodzą się na to mieszkańcy budynku, który byłby w ten sposób poszkodowany. Wciąż jednak należy pamiętać o zachowaniu minimalnej odległości, aby zapewnić ludziom bezpieczeństwo. Przestrzeń, która ma pozostać wolna, często określa się mianem drogi pożarowej lub ewakuacyjnej. Poza tym zbyt bliskie sąsiedztwo jest dość krępujące i mało funkcjonalne – nikt nie lubi, gdy ktoś „zagląda mu w okna”. Nie dopuszcza się również do zasłaniania naturalnego światła dziennego. Powinni mieć do niego dostęp wszyscy mieszkańcy, nieskrępowani tym, że ktoś może ich podglądać. (program z aktami na uprawnienia budowlane)
Zasady budowy obiektu mieszkalnego – jak jest w praktyce?
Niestety, często przypadki takiej zabudowy spotyka się w budownictwie jednorodzinnym. Nie chodzi tutaj zwykle o same domy, lecz częściej dotyczy to szop, garaży i obiektów gospodarczych. Nie oznacza to wcale, że problem nie istnieje w mieście, wśród budynków wielorodzinnych. Duże budynki potrafią zasłaniać mniejsze, rzucają cień i ograniczają dostęp do światła dziennego czy zasłaniają widoki. Oczywiście mamy świadomość, że w śródmieściach wielu miast miejsca na budowę już praktycznie nie ma. Nie powinna to być jednak wymówka, gdyż chodzi o komfort i dobre samopoczucie mieszkańców. (uprawnienia budowlane – egzamin)
Zasady budowy obiektu mieszkalnego – gdzie budować, gdzie znaleźć pomoc?
Aktualnie bardzo często pod budowę wykorzystuje się miejsca po zaniedbanych boiskach, nieczynnych targowiskach czy niszczejących przez latach skwerach. Od czasu do czasu zdarzają się też wyburzenia obiektów starych i zniszczonych. Zwłaszcza wtedy należy pilnować przepisów i dbać o przyszłe dobre relacje między ludźmi. Warto zwrócić się o pomoc do biura projektowego. Mają one szerokie doświadczenie dotyczące tego, jak radzić sobie w takich sytuacjach tak, aby każdy był zadowolony. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)