fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Zaliczenie praktyki pod patronatem

Termin patrona praktyki zawodowej ustanowiła w prawie ustawa deregulacyjna.  Zapoczątkowała tym pewną dezorganizację pojęciową, ponieważ różnice między praktyką pod patronatem a praktyką pod kierownictwem są niejasne.(więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu)

Zasadnicza różnica między tymi formami praktyki polega na charakterze formalno-prawnym w stosunkach między osobą nadzorującą praktykę a praktykantem.  Zasadniczo praktyka pod kierownictwem występuje, gdy istnieje zależność między osobą nadzorującą a osobą starającą się o uzyskanie uprawnień budowlanych. Ta zależność może polegać na tym, że praktykant ma umowę o pracę w danej firmie, umowę stażu lub umowę praktyki i jest zależny od projektanta lub kierownika budowy.(szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane)

Jeśli współzależność nie występuje wówczas mówimy o praktyce pod patronatem. Najczęściej taką praktykę odbywa się u projektanta, który jest znajomym lub krewnym dla osoby starającej się o uprawnienia budowlane. Umowa w tej sytuacji nie jest konieczna. Praktyka pod patronatem jest dopuszczalna tylko w przypadku odbywania praktyki projektowej.

Rok odbytej praktyki pod patronatem jest równoznaczny z rokiem odbycia praktyki pod kierownictwem. Należy pamiętać, że patron powinien mieć uprawnienia budowlane odpowiadające uprawnieniom, o które stara się praktykant. Patron powinien mieć także co najmniej pięcioletnie doświadczenie przy pracach projektowych w ramach posiadanych uprawnień.(jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane)

Patronat a umowa

W przypadku praktyki pod patronatem nie jest konieczne zawieranie umowy. Przez ten aspekt na ten rodzaj praktyki decyduje się znacznie więcej praktykantów. Mimo wszystko warto tę kwestię skonsultować z konkretną izbą okręgową, ponieważ bywają sytuacje, że praktyka pod patronatem nie jest uznawana.(egzamin ustny uprawnienia budowlane – pytania)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.