Zaliczenie praktyki pod patronatem
Termin patrona praktyki zawodowej ustanowiła w prawie ustawa deregulacyjna. Zapoczątkowała tym pewną dezorganizację pojęciową, ponieważ różnice między praktyką pod patronatem a praktyką pod kierownictwem są niejasne.(więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu)
Zasadnicza różnica między tymi formami praktyki polega na charakterze formalno-prawnym w stosunkach między osobą nadzorującą praktykę a praktykantem. Zasadniczo praktyka pod kierownictwem występuje, gdy istnieje zależność między osobą nadzorującą a osobą starającą się o uzyskanie uprawnień budowlanych. Ta zależność może polegać na tym, że praktykant ma umowę o pracę w danej firmie, umowę stażu lub umowę praktyki i jest zależny od projektanta lub kierownika budowy.(szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane)
Jeśli współzależność nie występuje wówczas mówimy o praktyce pod patronatem. Najczęściej taką praktykę odbywa się u projektanta, który jest znajomym lub krewnym dla osoby starającej się o uprawnienia budowlane. Umowa w tej sytuacji nie jest konieczna. Praktyka pod patronatem jest dopuszczalna tylko w przypadku odbywania praktyki projektowej.
Rok odbytej praktyki pod patronatem jest równoznaczny z rokiem odbycia praktyki pod kierownictwem. Należy pamiętać, że patron powinien mieć uprawnienia budowlane odpowiadające uprawnieniom, o które stara się praktykant. Patron powinien mieć także co najmniej pięcioletnie doświadczenie przy pracach projektowych w ramach posiadanych uprawnień.(jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane)
Patronat a umowa
W przypadku praktyki pod patronatem nie jest konieczne zawieranie umowy. Przez ten aspekt na ten rodzaj praktyki decyduje się znacznie więcej praktykantów. Mimo wszystko warto tę kwestię skonsultować z konkretną izbą okręgową, ponieważ bywają sytuacje, że praktyka pod patronatem nie jest uznawana.(egzamin ustny uprawnienia budowlane – pytania)