Samonaprawialność
W trakcie zmian termicznych powłoka tynków rozszerza się i kurczy. Przez to powstają mikrouszkodzenia, które pozwalają na wnikanie wody. To przyczynia się do zwiększania wilgotności całej powierzchni. Warto jednak pamiętać, że tynk wapienny jest elastyczny, co sprawia, że małe pęknięcia samoistnie się zasklepiają. Ten rodzaj tynku pracuje z powierzchnią, na którą został nałożony. To sprawia, że nie odkleja się od podłoża, a tym bardziej nie pęka.(program egzaminu na uprawnienia)
Uniwersalność
Tynki tworzy się korzystając z wody, wapna gaszonego i różnego rodzaju kruszyw. Najczęściej korzysta się z rozrobionego wcześniej marmuru, żwiru albo piasku. Dzięki swojej strukturze tynki wapienne można aplikować na przeróżne powierzchnie. Świetnie sprawdzą się na betonie, cegłach silikatowych czy bloczkach betonowych. Dodatkowo tynki można nakładać również na inne, stare tynki.(uprawnienia budowlane kontakt)
Ich użycie nie wymaga stosowania specjalnych produktów zwiększających przyczepność. Dzięki temu nie trzeba kupować środków adhezyjnych czy gruntujących. To znacznie zmniejsza nie tylko koszty budowy, ale i jej czas.
Montaż tynków jest prosty. Wystarczy jedynie sam produkt wymieszać z wodą, a następnie rozprowadzić materiał po ścianie. Pamiętać trzeba jednak, że podłoże nie może się kruszyć. Należy je pierw wyczyścić, wymyć i dać mu wyschnąć.
Bezpieczeństwo dla alergików
Tynki wapienne wykorzystywane są w miejscach, w których należy chronić użytkowników przed nadmiarem alergenów. Świetnie sprawdzają się w szkołach, żłobkach czy szpitalach.(akty prawne uprawnienia budowlane)
Głównym plusem tynku wapiennego jest jego skład, a dokładnie to z czego jest tworzony. Woda, żwir, piasek, wapno gaszone – to wszystko naturalne składniki, które nie uczulają ani nie wpływają na środowisko. Ich struktura pozwala na przepuszczanie pary wodnej i dwutlenku węgla.
Dodatkowo tynk wapienny charakteryzuje się regulacją wilgoci. Polega to na samoistnym usuwaniu nadmiaru wilgoci z pomieszczenia, na zewnątrz budynku. Dzięki temu w mieszkaniu nie ma środowiska do rozwoju grzybów, pleśni czy innego rodzaju mikroorganizmów.(uprawnienia budowlane 2022)
Czas wysychania
Ten rodzaj tynków świetnie nadaje się do samodzielnego montażu. Jego ogromną zaletą jest długi czas schnięcia. Tynki wapienne można nakładać nawet przez kilka godziny po ich rozrobieniu. Całość na powierzchni wysychać będzie nawet do dwóch tygodni. To daje sporo czasu na nanoszenie różnorodnych poprawek czy kolejnych warstw tynku.(segregator egzamin ustny uprawnienia)