fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Zalety oraz wady płynące z zastosowania stali w budownictwie o wysokim poziomie wytrzymałości

Zalety oraz wady płynące z zastosowania stali w budownictwie o wysokim poziomie wytrzymałości

Użycie stali w budowlanych konstrukcjach o wysokim stopniu wytrzymałości niesie za sobą zarówno wiele zalet, jak i wad. Przede wszystkim główną zaletą jest mniejszy poziom zużycia materiału, z powodu podwyższonej wartości granicy plastyczności. To pozwala dokonać zmniejszenia poprzecznych przekrojów, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia ogólnego konstrukcyjnego ciężaru. Gabaryty fundamentów także w związku z tym ulegają zmniejszeniu, a koszty związane z montażem oraz transportem stają się niższe. Zredukowanie poziomu zużycia materiału wpływa na obniżenie się emisyjności w czasie produkcji dwutlenku węgla. Przynosi to bardzo pozytywny wpływ dla środowiska. Zastosowanie mniejszych elementów gabarytowo prowadzi do obniżenia kosztów związanych z przeciwpożarowymi i antykorozyjnymi zabezpieczeniami. (uprawnienia budowlane 2022)  

Zalety oraz wady płynące z zastosowania stali w budownictwie o wysokim poziomie wytrzymałości
Zalety oraz wady płynące z zastosowania stali w budownictwie o wysokim poziomie wytrzymałości

Konstrukcyjne elementy ze stali o wysokim stopniu wytrzymałości

Elementy konstrukcyjne wykonane ze stali o wysokim stopniu wytrzymałości cechują się większą smukłością, niż w przypadku elementów wykonanych ze stali zwykłej. Taki rodzaj stali jest z tego względu bardziej atrakcyjny. Posiada ona także lepsze użytkowe właściwości w konstrukcji budowlanej. Racjonalnie wykonana konstrukcja z zastosowaniem stali wysokiej pod względem wytrzymałości wiąże się z mniejszymi kosztami, niż w przypadku konstrukcji ze zwykłej stali. Sytuacja ta ma miejsce, gdy przyrost związany z nośnością jest większy od różnicy cen dla tych dwóch materiałów. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Stosowanie w budowlanych konstrukcjach stali wysoko wytrzymałościowej

Możliwość korzystania ze stali wysoko wytrzymałościowej w branży budowlanej nie wiąże się tylko z opanowaniem technologii spawania czy wytwarzania takich elementów. Wiąże się ona także z opracowaniem oraz wprowadzeniem normalizacyjnych dokumentów. Pozwalają one projektować konstrukcyjne układy z takiego rodzaju stali. Wykonanie projektu budowlanej konstrukcji stalowej, gdzie granica plastyczności mieści się w wartościach 235-460 MPa opisuje norma PN-EN 1993-1-1. Norma PN-EN 1993-1-12 rozszerza jednak zakres granicy plastyczności do poziomu 700 MPa. Wykonanie projektu konstrukcji stalowej o wysokim stopniu wytrzymałości posiada taki sam algorytm, jak w sytuacji wykonania takiej konstrukcji z ze stali, której wytrzymałość jest zwykła. (uprawnienia budowlane) 

Zmniejszenie ciężaru konstrukcyjnego z wysoko wytrzymałej stali

Dokonanie pomniejszenia gabarytów danych elementów, co prowadzi do zmniejszenia ogólnego ciężaru konstrukcji spowoduje, że pojawią się w tym miejscu większe przemieszczenia oraz drganiowe amplitudy.   (uprawnienia budowlane program) Takie konstrukcje cechować się będą większą podatnością związaną z utratą stateczności w położeniu, w związku z przesunięciami. To sprawia, że projektant musi zaproponować takie konstrukcyjne rozwiązania i odpowiednie materiały, aby płynące korzyści z zastosowania wysoko wytrzymałościowej stali były większe, niż niedogodności, jakie się z tym rozwiązaniem wiążą. W związku z tym w konstrukcyjnej analizie należy zastosować ograniczenia, które wynikają ze specyficznych fizykomechanicznych cech stali o wysokim poziomie wytrzymałości. (uprawnienia budowlane segregator )  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com