fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zagłębienie najczęściej ma kształt prostokąta (uprawnienia budowlane 2021). Powstaje on najczęściej poprzez nacinanie krawędzi na głębokość do ok. 10 cm. Następnym krokiem jest oczyszczanie krawędzi z pyłu resztek betonu. Później należy zwilżyć wodą ściany pionowe oraz dno. Wykonuje się to po to, żeby móc nałożyć tam wcześniej przygotowaną masę betonową. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że powinna być ona:

– zestawiona z tych samych materiałów,

– wykonana w tym samym stosunku, co masa betonowa użyta do górnej warstwy nawierzchni.

Zagłębienie

Zagęszczanie masy betonowej

Masę betonową najczęściej zagęszcza się przy wykorzystaniu ręcznych stalowych ubijarek (ciężar – ok. 15 kg) bądź wibratorów płytowych. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że jednokrotne ubicie jest niewystarczające. Koniec końców łatę należy wygładzić. Kolejnego dnia należy łatę pokryć warstwą piasku (grubość – do 10 cm). Należy ją zwilżać kilka razy w ciągu dnia wodą podczas okresu pielęgnacji (czyli przez ok. 17 dni). Istnieje możliwość skrócenia okresu pielęgnacji. Należy wówczas zastosować inne metody pielęgnacji. Zaleca się pokryć nawierzchnię cienką warstwą bitumu bądź folią.

Największą wadą takiego naprawiania nawierzchni jest to, że trzeba ją wyłączyć z ruchu na ok. 3 tygodnie. Żeby chociaż trochę zmniejszyć niedogodność tego typu zaleca się, żeby do masy betonowej wykorzystać cement, który szybko twardnieje bądź domieszek do betonu. Domieszki takie powodują to, że zwiększa się początkowa wytrzymałość bądź zmniejsza się ilość wody zarobowej (program na uprawnienia budowlane w wersji android).

Podczas robót naprawczych nawierzchni stosuje się aktualnie powierzchniowe odpowietrzanie betonu. Polega to na tym, że:

1) kiedy masa betonowa, która jest w wyciętym gnieździe, będzie zagęszczona, łatę należy pokryć odpowiednimi osłonami próżniowymi,

2) obniża się ciśnienie do 0,6 at – wstępny proces odpowietrzania,

3) przeprowadza się rewibrację przez 30 sekund i właściwe odpowietrzanie przez 6 minut.

W efekcie zabiegów tego typu można wyraźnie skrócić okres twardnienia betonu. Wskaźniki wytrzymałościowe betonu, które uzyskuje się w normalnych warunkach po 28 dniach, po przeprowadzeniu odpowietrzania uzyskuje się po 7 dniach. Dzięki temu skraca się okres pielęgnacji łaty i jednocześnie skraca się okres wyłączenia drogi dla ruchu. Oprócz tego odpowietrzany beton charakteryzuje się lepszą przyczepnością do starego betonu.

Naprawa zniekształconych szczelin

Ostatnimi czasy w różnych krajach coraz częściej popularne robi się nanoszenie zapraw cementowo-piaskowych i drobnoziarnistych mas betonowych na powierzchnię naprawianej nawierzchni metodą torkretowania. Jednak pojawiają się czasem przypadki, że z powodu wykonania szczelin w sposób nieprostopadły do powierzchni płyt, mogą się one przesuwać względem siebie w kierunku podłużnym. W efekcie powstają progi (egzamin ustny na uprawnienia budowlane).

Zniekształconą szczelinę należy naprawić w poniższy sposób:

1) w pierwszej kolejności należy wyciąć pasek betonu na całej grubości płyty (szerokość co najmniej 5 cm),

2) wykonać nową płytę, która będzie bardzo wąska.

Szczelinę powinno zapełnić się masą z lanego asfaltu. Układa się ją w kilku warstwach, które mają grubość do 5 cm. Jednak należy pamiętać o tym, że górna warstwa nie może być grubsza niż 3 cm.

Istnieje również sposób na to, żeby naprawić szczelinę, na której powstało większe zagłębienie. Naprawa jest jednak możliwa wtedy, kiedy wielkość potrzebnego wycięcia nie jest większa niż 1 m (długość). Poza tym naprawa ta niczym się nie różni od napraw bieżących.

Jak usunąć nierówności w nawierzchni? W sytuacji, kiedy nierówności nawierzchni mają postać płytkich zagłębień (do 2 cm głębokości) lub rakowate miejsca występują na znacznej powierzchni nawierzchni, nie należy usuwać ich metodą jamkowej naprawy. Wiąże się to z poniesieniem dużych kosztów i byłoby to zbyt pracochłonne. Wówczas najlepiej jest

najlepiej zapełnić masą asfaltu lanego układając ją w kilku warstwach o grubości do 5 cm; grubość górnej warstwy nie powinna przekroczyć 3 cm. Jeżeli na szczelinie powstało większe zagłębienie, to można je naprawić w sposób, jednak tylko wtedy, gdy wielkość potrzebnego wygięcia nie przekracza długości 1 m. tak pod względem rodzaju jak i sposobu wykonania w niczym nie różnią się od napraw bieżących, tylko są to roboty znacznie większe. Usuwanie nierówności w nawierzchni wykonać powierzchniowe utrwalenie za pomocą asfaltu lub smoły (bitumu) na zniszczonym odcinku nawierzchni (uprawnienia architektoniczne).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com