fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Zadania jakie pełni wieniec stropowy

Czym jest wieniec stropowy

Wieniec stropowy jest to element konstrukcyjny stropu. Dokładniej belka żelbetowa okładająca strop lub stropodach, układana na obwodzie domu i opierająca się na ścianach nośnych. Wieniec stopowy jest wykonany ze zbrojonego betonu i wykonuje się go na budowie. Na takim elemencie można oprzeć też więźbę dachową. Warto też układać wieńce stropowe na wewnętrznych ścianach nośnych. (egzamin ustny na uprawnieniach budowlanych)

Zadania jakie pełni wieniec stropowy

Ten element konstrukcyjny stropu usztywnia i stabilizuje konstrukcję domu. Jest także jednym z elementów, które zapobiegają nierównomiernemu osiadaniu fundamentów, co w efekcie prowadzi do pęknięć tynku czy nawet pęknięć ścian. Warto zaznaczyć, że wieniec stropowy jest wykonany z innego materiału niż ściany przez co może stać się mostkiem termicznym. (jaki program do nauki wybrać) Należy go pokryć warstwą ocieplenia razem ze ściana (dwuwarstwową i trójwarstwową). W przypadku ścian jednowarstwowych taką warstwę ocieplenia wieńca stropowego należy wykonać już na etapie układania wcześniej wspomnianego elementu. (uprawnienia budowlane)

Wieńce stropowe pełnią funkcję bardzo podobną do ław fundamentowych, na których stoi obiekt budowlany. Dlatego też głównym zadaniem wieńców stropowych jest taki usztywnienie budynku w pionie, takie aby jego ściany nie rysowały się oraz aby jego ściany nie pękały pod wpływem nierównomiernego osiadania gruntu lub jego drgań. (segregator z aktami prawnymi – 2019)

Funkcje wieńca stropowego

Wieniec stropowy może spełniać następujące funkcje:

  1. przenosić siły rozciągające pojawiające się w tarczach stropowych w wyniku ich pracy jako elementu przekazującego parcie poziome wiatru na ściany,
  2. przeciwdziałać powstaniu nadmiernie szerokich rys temperaturowych i skurczowych na krawędziach tarcz stropowych,
  3. łączyć ze sobą ściany konstrukcyjne całego obiektu budowlanego,
  4. jest przewiązka poziomą w spoinach pionowych prefabrykowanych ścian usztywniających,
  5. wyrównać różnice odkształceń ścian różnie obciążonych bądź różnie wykonanych,
  6. przenosić siły powstałe w wyniku nierównomiernych odkształceń budynku,
  7. przenosić siły powstałe w wyniku lokalnego zniszczenia ścian konstrukcyjnych obiektu przeciwdziałając całkowitemu zniszczeniu budynku.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com