fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zabudowa wielorodzinna wczoraj i dziś

Miejska zabudowa rodzinna może przybierać postać budynku bądź zespołu budynków, które nie są budynkami jednorodzinnymi. W dzisiejszych czasach ciągle rośnie popularność całych osiedli zabudowy wielorodzinnej. Warto zwrócić uwagę na to, że są one całkiem inne od budynków wielorodzinnych jakie znamy z przeszłości. Przede wszystkim posiadają one własną infrastrukturę, place zabaw dla dzieci i tereny zielone. Są to także często tereny chronione. (program przygotowujący do uprawnień budowlanych)

Zabudowa wielorodzinna – gdzie powstaje?

Zabudowa wielorodzinna nie powstaje tam, gdzie występuje przewaga budynków jednorodzinnych. Myśli się już o przyszłym rozwijaniu osiedla, dlatego dla domów i osiedli wielorodzinnych pozyskuje się zupełnie nowe tereny. Dzięki temu jest miejsce na dobudowywanie budynków, także tych użyteczności publicznej. Obecne osiedla wielorodzinne są często miejscami samowystarczalnymi. Znajdziemy tam między innymi przedszkola, szkoły, place zabaw, przychodnie i oczywiście sklepy. Takie osiedla są też bardzo dobrze skomunikowane z centrum miasta. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)

Plac zabaw jako element zabudowy wielorodzinnej

Placem zabaw nazywa się specjalnie wydzielone miejsce, które jest przeznaczone dla dzieci mieszkających na określonym osiedlu wielorodzinnym. Jeszcze na etapie projektu osiedla myśli się o tym, gdzie umieścić plac zabaw oraz jak uczynić go miejscem atrakcyjnym, ale i bezpiecznym. Jest to istotne, ponieważ w założeniu będzie to obszar, z którego dzieci będą korzystać codziennie i to dość intensywnie. Jakby nie patrzeć, plac zabaw to pewna forma zagospodarowania przestrzeni. Oczywiście elementy i formy placu mogą być różnorodne – najczęściej to huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownice, karuzele i inne formy. Tutaj wszystko zależy od porozumienia się z producentem konkretnego placu zabaw i od naszych planów. (program na uprawnienia architektoniczne)

Plac zabaw – o czym pamiętać?

Wyznaczając miejsce na plac zabaw, warto mieć w pamięci, że z założenia jest to teren do odpoczynku i rekreacji. Z tego powodu teren powinien być nie tylko ogrodzony, ale i osłonięty zielenią. Powinien też mieć bezpieczną nawierzchnię. Po wyznaczeniu terenu należy przystąpić do sporządzenia kosztorysu budowy. Na etapie projektu trzeba mieć na uwadze atrakcyjność placu zarówno dla użytkowników młodszych, jak i starszych. (programy do uprawnień budowlanych)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com