fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zabiegi technologiczne w stołówkach

Projektując stołówki trzeba wziąć pod uwagę to, że przygotowywanie posiłków musi przebiegać:

– zgodnie z własną technologią,

– według wszystkich zasad organizacji pracy (program na uprawnienia budowlane).

Dodatkowo podstawowym warunkiem tego, że stołówki będą sprawnie działać, czyli w odpowiedni sposób obsłużyć klienta, jest wzajemny układ odpowiednio zaprojektowanych pomieszczeń.

Zabiegi technologiczne w stołówkach

Można wyróżnić 5 podstawowych zabiegów technologicznych, które stosuje się w stołówkach. Wszystko zależy przede wszystkim od rodzaju produktów i od tego, co z nich chce się przygotować. Wyróżnia się takie zabiegi:

a) obróbka wstępna:

– usunięcie części niejadalnych,

– oczyszczenie produktów,

b) obróbka zimna, czysta:

– rozdrabnianie warzyw i mięsa,

– zagniatanie ciasta,

– formowanie kotletów,

c) obróbka termiczna:

– zamrażanie,

– studzenie,

– gotowanie,

– smażenie,

– duszenie,

– pieczenie,

d) wykończanie:

– nadawanie smaku, wyglądu i dodatkowej wartości odżywczej,

e) porcjowanie i wydawanie.

Stołówki samodzielne i zależne

W stołówkach samodzielnych mają miejsce wszystkie zabiegi technologiczne, które wymieniono powyżej. W związku z tym stołówki te charakteryzują się tym, że mają najbardziej rozbudowaną część produkcyjną (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych). Z kolei w centralnej przygotowalni półfabrykatów odbywa się wyłącznie obróbkę wstępną i zimną. Należy pamiętać jednak o tym, że wydajność przygotowalni nie należy do niskich. Następuje:

– duże zróżnicowanie przeznaczenia pomieszczeń,

– wyższy stopień mechanizacji,

– większe wykorzystanie urządzeń niż w stołówce samodzielnej.

Centralne przygotowalnie półfabrykatów najczęściej stosuje się w zakładach, które zatrudniają minimum kilkanaście tysięcy pracowników.

Z kolei praca w stołówkach zależnych opiera się na przygotowywaniu jedzenia z gotowych półfabrykatów, które otrzymują one z:

– centralnej przygotowalni,

– centralnej stołówki samodzielnej.

Praca w stołówce zależnej polega na:

– obróbce cieplnej półfabrykatów,

– wykańczaniu,

– porcjowaniu,

– wydawaniu posiłków.

W sytuacji, kiedy jakaś część posiłków trafia do jadalni w termosach, to należy rozważyć, gdzie będą one myte – czy w jadalni, czy w stołówce. Należy:

1) sprawdzić, czy nie powinno się powiększyć zmywalni naczyń kuchennych,

2) przewidzieć dużo miejsca na przygotowanie termosów do napełnienia i ich ekspedycję (egzamin ustny uprawnienia budowlane – pytania).

Dietetyczne żywienie zbiorowe

W przypadku większych zakładów przemysłowych niezbędne jest wzięcie pod uwagę dietetycznego żywienia zbiorowego pracowników. Badania wykazały, że wyżywienie tego typu jest potrzebne dla ok. 3% zatrudnionych pracowników. W związku z tym należy rozważyć powiększenie części produkcyjnej oraz składowej stołówki. Rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest rozplanowanie urządzeń w kuchni. Spowodowane to jest tym, że proces technologiczny przygotowywania posiłków dietetycznych a proces technologiczny przygotowywania posiłków normalnych będzie niezależny. Dodatkowe urządzenia stałe wiążą się z ilością osób, które są na diecie:

a) 30-50 wydawanych posiłków – nie trzeba inwestować w dodatkowe urządzenia stałe, ponieważ wykorzystuje się do tego kociołki wywrotne i trzon kuchenny,

b) 50-100 wydawanych posiłków – należy zwiększyć ilość/pojemność urządzeń w kuchni,

c) 100-150 wydawanych posiłków – należy wybudować pomieszczenie kuchni dietetycznej obok normalnej kuchni z możliwością na wspólne korzystanie pozostałych pomieszczeń pomocniczych.

Często jest tak, że stołówki, które znajdują się obok hoteli robotniczych czy Domów Młodego Robotnika szykują również śniadania czy kolacje. Z posiłków tego typu korzysta niewiele osób (materiały do egzaminu na uprawnienia budowlane). W związku z tym nie ma konieczności powiększenia ilości bądź pojemności urządzeń. Z kolei w niektórych przypadkach wystarczy, że powstanie w takiej stołówce dodatkowy kocioł warzelny na kawę lub herbatę. W sytuacji, gdy stołówka szykuje kawę dla całej zmiany, należy uwzględnić dodatkowe kotły (0,41/osoba i 50% najliczniejszej zmiany). Zgodnie z tą zasadą szykuje się dodatkowe kotły, w których będzie gotowane mleko dla oddziałów o produkcji szkodliwej dla zdrowia.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com