fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wśród pytań na egzamin ustny pojawia się pytanie o zabezpieczenie drewna przed jego spękaniem. Pytanie to można spotkać głównie w branży konstrukcyjno-budowlanej, ale nie tylko. Jaka więc jest prawidłowa odpowiedź na to pytanie?

zabezpieczenie drewna
zabezpieczenie drewna

Drewno pełni w budownictwie wiele ról. Wykorzystywane jest jako element konstrukcyjny w stropach, więźbach dachowych, ścianach, murze pruskim, ale można go też spotkać jako element wykończeniowy czy też nawet dekoracyjny. W przeciwieństwie do żelbetu czy stali drewno znacznie szybciej ulega zniszczeniu zwłaszcza jeśli nie jest zabezpieczone. W budownictwie odchodzi się już od stosowania drewna na zewnętrz, ponieważ jest ono bardzo wrażliwe na działanie czynników atmosferycznych. Zabezpieczenie drewna jest niezwykle istotnym przedsięwzięciem. Uzależnione jest od tego jaki jest to element, jakie pełni funkcje oraz czego po takim zabezpieczeniu oczekujemy. Wśród zabezpieczeń możemy spotkać między innymi lakierowanie, woskowanie czy też olejowanie.

Lakierowanie

Lakierowanie jest jednym z podstawowych zabiegów zapobiegających spękaniu. Polega na malowaniu zewnętrznej powierzchni drewna przy użyciu lakierów. Dzięki temu tworzy się na powierzchni drewna twarda, odporna na ścieranie i wodę powłoka. Zastosowanie takiego zabiegu sprawia że drewno jest łatwe w utrzymaniu. Jest to szczególnie istotne w przypadku podłóg drewnianych. Zazwyczaj lakier pełni funkcję ochronną i jest przezroczysty, ale oczywiście może być barwiony, dzięki czemu drewno zyskuje inny charakter wizualny. Wszystko zależy od oczekiwanego efektu. W przypadku chęci pozostawienia oryginalnej barwy drewna stosuje się lakiery wodne, gdyż dają one gwarancję że barwa zostanie niezmienione. Lakiery rozpuszczalnikowe natomiast dodają głębi kolorom, ożywiają je, nadają różnorodności barw. W przypadku chęci odnowienia lakierowanych elementów należy w pierwszej kolejności usunąć starą powłokę lakieru.

Olejowanie

Drugim sposobem zabezpieczenia drewna jest olejowanie. Technologia ta chroni drewno przed wysychaniem, pękaniem ,wilgocią oraz czynnikami zewnętrznymi. Drewno poddane woskowaniu jest znacznie mniej odporne na wilgoć niż elementy lakierowane. Wynika to z tego, że wosk lepiej wypełnia pory drewna. Metoda ta jest więc zalecana wszędzie tam gdzie może wystąpić wilgoć, czyli w łazienkach, na tarasach czy w ogrodach zimowych. Drewno olejowane wymaga częstej pielęgnacji. W warunkach domowych przyjmuje się że raz na około 3 miesiące. Element pokryty olejami wygląda naturalnie, ale olejowanie może też spowodować przyciemnienie drewna.

Woskowanie

Woskowanie musi być poprzedzone wykonaniem próby na fragmencie drewna. Zwłaszcza bowiem w przypadku drewna egzotycznego może dojść do powstania białych plam w przypadku kontaktu z wodą. Dobrze dobrany wosk zabezpiecza drewno przed czynnikami zewnętrznymi zapewniając jego długotrwałe użytkowanie.

Inne

Poza wymienionymi wyżej stosuje się również kąpiele lub nasączanie przez okłady, jednak metody te ze względu na koszty na długi czas wykonania często spotykane są tylko w teorii.

 

Pytania na temat drewna w budownictwie znajdziesz również na stronie: http://uprawnienia-budowlane.com/blog/konstrukcje-drewniane-pytania-norm/

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com