fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Mury i zaprawy

Z racji tego, że w przypadku słabych zapraw (nie do końca stwardniałych), odporność muru jest zależna od wytrzymałości cegły, do tego nie warto jej stosować do robót zimowych przy murach nośnych cegły klasy poniżej 75. Podczas robót zimowych murowych nie warto korzystać z zaprawy wapiennej, bo niska temperatura widocznie wydłuża okres jej twardnienia i znacznie obniża jej solidność, a czasem nawet sprawia totalny zanik sił wiążących, czego widocznym objawem jest sypkość zaprawy. (uprawnienia budowlane kontakt) Do robót murowych da się korzystać ze wszystkich tradycyjnych rodzajów zapraw cementowo-wapiennych i cementowych.

Wytrzymałość murów
Wytrzymałość murów

Dla murów z cegieł klas 80,100,120,150, które posiadają przekrój ponad 0.3 metra przy typowych zaprawach i wzięciu pod uwagę jedynie podstawowych obciążeń. Procent wytrzymałości jaki jest w stanie osiągnąć zaprawa w stosunku do IIz, twardniejąc przez ustalony czas od wykonania w określonej temperaturze.

Obliczenia kaloryczne

Takie obliczenia przy metodzie zachowania ciepła dają nam możliwość wyliczenia, w ciągu jakiego okresu czasu i przy jakiej średniej temperaturze własnej zaprawa ta będzie twardnieć do momentu zamarznięcia. Jeśli użylibyśmy chlorku wapnia, to procent powiększy się mnożąc przed właściwy współczynnik, jaki da się przyjąć z tablicy opisanej w I tomie Budownictwa Ogólnego, albo po prostu odnosząc się do wykonanych doświadczeń z specjalnie wybranym cementem i zaprawą. (uprawnienia budowlane 2021)

Obniżenie temperatury zamarzania dokonanego małą ilością chlorku wapnia i powiększenia czasu twardnienia zaprawy do momentu zamarznięcia nie bierze się pod uwagę w obliczeniach, przez co dostajemy dodatkowy zapas bezpieczeństwa. Podobnie robi się w obliczeniach przy reszcie domieszek użytych zamiast chlorku wapnia, przykładowo sól kuchenna czy kwas solny.

Metoda zachowania ciepła

Najważniejszą kwestią podczas używania metody zachowania ciepła jest stworzenie muru o jak najwyższej temperaturze i zabezpieczenie go w taki sposób, żeby oddawanie ciepła przebiegało jak najwolniej. Do tego potrzebne nam będą:

-podgrzanie piasku, (uprawnienia budowlane program)

-ogrzanie wody do zaprawy,

-ochrona miejsca pracy od wiatru czy śniegu,

-używanie pokryw i izolacji ciepłochronnej nosiłek, taczek czy skrzyń do zaprawy,

-zagęszczenie punktów roboczych, żeby poprzez zmniejszenie czasu układania jednej warstwy cegieł zmniejszyć czas jej wystawienia na zimno i przyśpieszyć rozłożenie osłony ciepłochronnej. Warto, by na tym odcinku zrobić w ciągu jednego dnia mur na wysokość całej kondygnacji (stąd założenie, że nie wolno używać przy murowaniu metody trójkowej i łańcuszkowej, a jedynie dwójkową), (akty prawne uprawnienia budowlane)

-podgrzanie cegły podczas mrozów poniżej – 7° C,

-używanie osłon ciepłochronnych stworzonego muru, jakie muszą zostać ułożone jak najszczelniej można,

-przyspieszenie przewozu zaprawy,

-izolacja cieplna i podgrzanie pomieszczenia do przygotowania zaprawy,

-korzystanie z domieszek do zaprawy, które przyśpieszają wiązanie i stwardnienie i powiększające zapas ciepła, jak przykładowo chlorek wapnia.

Zaprawa

Zaprawa jaka osiągnęła przed zamarznięciem wytrzymałość Rzz 0,2 Rz nie podlega niszczącym wpływom odwilży i mrozów, a zaprawa o mniejszym stopniu stwardnienia podlega po odwilżach i przymrozkach następujących po sobie dużemu osłabieniu przez naruszanie sił wiążących poprzez wysadzające skutki zamarzającej wody. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Zaprawa, jaka zdobyła przed zamarznięciem wytrzymałość R., 0,2 Rz nie deformuje się po odtajeniu, więc przez to mur na takiej zaprawie nie potrzebuje dodatkowych umocnień konstrukcji, które zazwyczaj są konieczne podczas metody zamrażania ze względu na nie istnienie wytrzymałości zaprawy. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com