fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Wyroby do tworzenia w dachowych pokryciach i ściennych okładzinach spodnich warstw

Wyroby do tworzenia w dachowych pokryciach i ściennych okładzinach spodnich warstw

Wyroby, jakie stosuje się do warstw spodnich w nieciągłych dachowych pokryciach i ściennych warstwach zawiera norma PN-EN 13859-1:2010 odnosząca się do elastycznych wodochronnych wyrobów oraz PN-EN 13859-2:2010 mówiąca również o elastycznych wyrobach o charakterze wodochronnym. W wyżej wymienionych normach zamiast pojęcia materiałów budowlanych stosuje się termin wyrób budowlany. Jest to związane z prawnymi warunkami zawartymi w CPR.  (uprawnienia budowlane program)  Tam właśnie także terminem wyrób określa się budowlany materiał. Pojawiają się tu jeszcze dwa inne problemy. Pierwszym problemem jest powołanie odpowiedniej normy, a dokładniej jej wydania, w deklaracjach związanych z właściwościami użytkowymi wyrobów. Drugim z problemów jest zinterpretowanie w wersjach polskich sformułowań w tytułach dwóch wyżej wymienionych norm brzmiących w taki sposób, który wzbudza wątpliwości o technicznej naturze. (uprawnienia budowlane)

Wyroby do tworzenia w dachowych pokryciach i ściennych okładzinach spodnich warstw
Wyroby do tworzenia w dachowych pokryciach i ściennych okładzinach spodnich warstw

Właściwości wyrobów ujęte w normach

Zarówno norma PN-EN 13859-1:2010 oraz PN-EN 13589-2:2010 w precyzyjny sposób opisują właściwości, jakie muszą posiadać wyroby. Pierwszą kwestią jest ochrona dachowego pokrycia oraz ścian od wiatru i jego podmuchów. Termoizolacyjna warstwa musi być zabezpieczona od kropel wody, jakie pojawiają się w dobowym cyklu na spodzie pokrycia dachowego. Termiczna izolacja musi zostać również zabezpieczona przed kurzem, który przenika w miejscach zakładów elementów ściennego i dachowego pokrycia elewacyjnych elementów. W razie wypadku wyroby muszą umożliwić ewentualne odparowanie wilgoci, która gromadzić się może w obszarze termoizolacyjnej warstwy. (uprawnienia budowlane 2022) 

Poprawny układ warstw w dachowym i ściennym pokryciu

Poprawnie ułożone warstwy powinny być złożone z materiałów, które będą posiadać niski poziom związany z paroprzepuszczalnością od wewnętrznej strony pomieszczeń, i wysoki stopień od zewnątrz. Ta zasada jest bardzo ważna, gdy w przekryciu ściennym lub dachowym wykorzystano materiał, który posiada wysoką termiczną izolacyjność oraz mały poziom dyfuzyjnego oporu. Może to być np. mineralna wełna. Osłonięcie materiału od zewnątrz warstwą paroszczelną spowoduje, że para wodna wykropli się w środku ocieplenia. To spowoduje spadek w przegrodzie termoizolacyjności.  (uprawnienia budowlane program) 

Nieciągłe pokrycie dachowe

Termin „nieciągłe pokrycie dachowe”, jak i termin „wyrób podkładowy do ścian” stanowią kolejny problem, jaki jest często poruszany w dyskusjach. Nieciągłe pokrycie dachowe oznacza, że takie wyroby nie są klejone na zakłady, i w związku z tym zupełnie nie sankcjonuje się możliwości związanych z ułożeniem pokryć bezwładnie. W związku z tym nie gwarantują one szczelności od wody. Szczelność w takich dachowych przekryciach, które układa się w spodnich warstwach na dachowych połaciach o spadku powyżej 20%,  jest gwarantowana poprzez dobre wykonanie zakładek w profilach, kształtkach, płytach czy dachówkach. Ważną kwestią jest zapamiętanie, że pokrywcze rodzaje wyrobów mają zapewniać szczelność w pokryciu, a nie w warstwie, która znajduje się poniżej.  (uprawnienia budowlane kontakt)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com