fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wymagania dotyczące jastrychów zawarte w normach

Obecnie można spotkać wiele rodzajów opracowań, które zawierają wymagania wytrzymałościowe, parametry oraz inne wytyczne odnośnie wykonania, użytkowania oraz konserwacji jastrychu.  (uprawnienia budowlane kontakt)  To stwarza wykonawcom możliwość stosowania materiałów, które posiadają niższą wytrzymałościową klasę, i które często nie spełniają wymagań. W konsekwencji pojawiają się liczne zniszczenia w podłodze, która została nieodpowiednio zaprojektowana i wykonana. Przepisy obowiązujące w Polsce niestety nie określają jednoznacznie oraz odpowiednio wymogów, jakie są konieczne przy projektowaniu, wykonaniu oraz dalszej eksploatacji. Zagraniczne przepisy mogą być tu pomocne, dlatego też korzystając z nich warto byłoby opracować w oparciu o nie analogiczne krajowe wytyczne.  (uprawnienia budowlane 2022)  

Wymagania dotyczące jastrychów zawarte w normach
Wymagania dotyczące jastrychów zawarte w normach

Dylatacje stosowane w jastrychach

Dylatacje w jastrychu mają za zadanie ograniczyć w nim naprężenia i zapobiec tworzeniu się w niekontrolowany sposób rys. Tak jak przy betonowych płytach przemysłowych podłóg wyróżnia się skurczowe szczeliny, dylatacje robocze oraz konstrukcyjne. Skurczowe rodzaje szczelin tworzy się poprzez nacięcie maszyną bądź kielnią jastrychu do poziomu ½. Mając podkład z podłogowym ogrzewaniem nacięcie wykonuje się na wysokość podkładu 1/3. W nieogrzewanych jastrychach w izolacyjnych bądź rozdzielających warstwach pole znajdujące się między dylatacjami nie może wynosić więcej od 30 m². Mając do czynienia z podkładem z ogrzewaniem, pole to ogranicza się do wartości 40 m², gdzie stosunek bloków nie przekracza skali 1:1,5. (uprawnienia budowlane program) 

Równa nawierzchnia jastrychu

Wymagania zawarte w normie powinny określać równość nawierzchni jastrychu. Jeżeli mamy do czynienia ze standardową sytuacją, w takim wypadku sprawdzą się wytyczne zawarte w normie DIN 18202. Wymiarowe tolerancje przy użytkowych warstwach wykonanych z jastrychu, oraz dla jastrychów przeznaczonych do położenia na nich podłogowych okładzin czy paneli, muszą wynosić od 2 do 15 mm. Jeżeli jastrych ma specjalne wykonanie wymiarowa tolerancja wynosi w takim wypadku od 1 do 15 mm. Gdy mamy do czynienia z posadzką, na której znajdują się regały o wysokim składowaniu, albo gdy mają po niej poruszać się widłowe wózki, w takim wypadku dopuszczalne odchylenia należy określić opierając się o DIN 15185, która to dopuszcza na łacie wynoszącej 2 m tolerancje +/- 3mm albo też zastosować należy wytyczne. (uprawnienia budowlane segregator )  

Zbrojenie cementowych jastrychów

W wielu przypadkach nie występuje potrzeba zbrojenia cementowych jastrychów. Kiedy jednak stosuje się takie zbrojenie, to ma ono na celu nie zapobieganie rys, lecz ograniczenie ich wielkości oraz wyrównanie wewnętrznych rozkładowych sił. To sprawia, że przypadkowe pęknięcia będą mniej występować. Do powierzchniowych zbrojeń najczęściej wykorzystuje się rozproszone zbrojenie lub siatki. Zbrojenie rozproszone ma postać polipropylenowych albo stalowych włókien. Stosowanie zbrojenia siatkowego z pewnością utrudnia prace związane z betonowaniem, jeżeli mamy dodatkowo do czynienia z podkładami na warstwie termicznej izolacji. (uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com