Wykorzystanie podczas produkcji wielootworowych płyt dociskowej płyty
W wielu wytwórniach znajdujących się na terenie naszego kraju stosuje się technologię produkcji, gdzie wykorzystuje się wibracyjne stojaki oraz dociskową płytę. Ma tu zastosowanie także termiczna obróbka w stosach. Za jej pomocą produkuje się ścienne otworowe bloki oraz stropowe płyty otworowe (egzamin na uprawnienia budowlane).
Dlaczego wykorzystuje się takie rozwiązanie w czasie cyklu produkcyjnego?
Takie rozwiązanie w czasie cyklu produkcyjnego wykorzystuje się, ponieważ można je zastosować w wielu zakładach, które istnieją już od dawna. Potrzebny im jest tylko niewielki stopień modernizacji. W tej technologii zastosowanie znajdują formujące urządzenia, które mają postać stalowych form, gdzie boki rozsuwa się, podkładów oraz urządzeń, które służą do zagęszczania. Mają one postać czterech wibracyjnych stojaków. Są one zamiast wibracyjnych stołów. To na nich znajdują się podkłady (program uprawnienia budowlane).
Proces przenoszenia elementów
Po ukończeniu formowania elementy przenosi się razem z podkładem na stanowisko, w którym nastąpi termiczna obróbka elementów (program egzamin uprawnienia 2021). Podkłady oraz elementy znajdujące się we formach i układa się w stosy. Jeden znajduje się na drugim, a w stosie jest 6 sztuk. Ustawia się je na ramach stalowych, które obejmują punkty doprowadzające parę w posadzce. Termiczna obróbka przy użyciu pary trwa 9 godzin. Po jej ukończeniu elementy studzą się a po ostudzeniu zostają rozformowane. Najpierw suwnicą zdejmuje się ramową formę a później płytę.
Formowanie elementów
Podkłady, które posiadają już zbrojenie przesuwa się na przenośnikowe rolkowe urządzenia (uprawnienia budowlane – egzamin). Przenoszą one je na stanowisko, w którym nastąpi formowanie. Podkłady opuszcza się tu na wibracyjne stojaki. Podczas formowania na podkład nasuwa się rdzenie i nanosi betonową mieszankę. Do jej nanoszenia służy zasypnik samojezdny betonu. Dodatkowo uruchamia się wibracyjny stojak. Kolejno nakłada się dociskową płytę podczas końcowego etapu zagęszczania betonu. Po jego zagęszczeniu rdzenie wyciąga się a dociskową płytę zdejmuje.
Podstawowe elementy na wyposażeniu produkcyjnej linii
Do podstawowych elementów na wyposażeniu produkcyjnej linii należą m.in. zasypowe kosze z wyciągnikiem, wibracyjne stojaki, zasypnik samojezdny betonu, suwnica służące do przemieszczania podkładów, czy przeciągarka rdzeni. Stosując wyżej podaną technologię można wyróżnić tu także poszczególne stanowiska, które są podstawowe podczas tego rodzaju procesu. Pierwsze stanowisko to czyszczenie i smarowanie podkładów. Drugie z nich służy do prac związanych z zakładaniem ramowych form na podkłady oraz układanie zbrojenia we formach. Na trzecim stanowisku następuje formowanie oraz zagęszczanie betonu (pytania na egzamin ustny do uprawnień).