fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wykończenie powierzchni płytami gipsowo-kartonowymi

Płyty suchego tynku składają się z rdzenia gipsowego obustronnie obklejonego kartonem. Mają szerokość do 1,2m, długość do 3,6m. Produkowane są płyty:
–    Zwykłe – przeznaczone do pomieszczeń o wilgotności względnej <70%
–    Wodoodporne – impregnowane, przeznaczone do pomieszczeń o podwyższonym poziomie wilgotności (<85%)
–    Ognioochronne – z rdzeniem gipsowym z dodatkiem włókna szklanego.

  • Płyty mocowane są do ściany bezpośrednio za pomocą zaprawy lub za pośrednictwem rusztu (przy użyciu łączników metalowych).
  • Mocowanie za pomocą zaprawy klejowej polega na narzuceniu w wyznaczonych miejscach na ścianie lub na płycie suchego tynku placków z zaprawy klejowej o średnicy 10-15cm. Placki powinny być rozmieszczone w szachownicę i pokrywać około 20% powierzchni płyty. Przy krawędziach płyt nakłada się pasy zaprawy o szerokości około 5 cm. Po narzuceniu placków płytę należy dostawić i docisnąć do ściany – aż do wyraźnego oporu. W ten sposób można mocować płyty do ścian i nieklawiszujacych stropów (Ackermana).
  • W przypadku klejenia płyt na suficie zalecane jest stosowanie specjalnych ramek pozwalających na dociskanie do podłoża przez okres kilku minut pozwalający na związanie zaprawy gipsowej. Płyty ustawia się tuż obok siebie, tak by ich krawędzie stykały się. Krawędzie płyt są nieco spłaszczone co umożliwia wykończenie połączeń. W zagłębienie wkleja się przy pomocy zaprawy siatkę z włókna szklanego, a następnie wypełnia się połączenie masą szpachlową i zaciera jego powierzchnię na gładko.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com