Wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego
Istotnie, dnia 17 grudnia 2017 roku na posiedzeniu senackiej Komisji Ustawodawczej podjęto decyzję o wykonaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w zakresie uprawnień budowlanych. W rzeczonym posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. W jego składzie znaleźli się dr hab. Joanna Smarż – główny specjalista Krajowego Biura Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (nauka do uprawnień budowlanych). Jak również Andrzej Falkowski – przewodniczący Komisji Prawno-Regulaminowej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.
Na czym polega inicjatywa ustawodawcza?
Ważnym aspektem jest to, że znacząca ilość głosów zdecydowała o przygotowaniu inicjatywy ustawodawczej (program na uprawnienia budowlane). Polega ona na dokonaniu zmian Prawa budowlanego w zakresie wynikającym z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 7 lutego 2018 roku sygn. K 39/15. Istotnie, według wspomnianego orzeczenia z dnia 13 lutego 2019 roku przestanie obowiązywać Rozporządzenie w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. W związku z tym brak wprowadzenie właściwych zmian uniemożliwi Polskiej Izbie Inżynierów Budownictwa oraz Izbie Architektów Rzeczypospolitej Polskiej nadawanie uprawnień budowlanych.
Decyzja senatu
Z pewnością warto przyjrzeć się ww. decyzji. Otóż jest ona zgodna z postulatami Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa dotyczących zawodów architekta oraz inżyniera budownictwa. Wśród postulatów Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa znalazło się m.in. chęć przystąpienia do zmian w atmosferze spokoju i współpracy. Priorytetowe jest bowiem wykonanie rzeczonego wyroku (program do egzaminu na uprawnienia na komputer).
Prace prowadzone przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju
Godnym uwagi jest fakt, ze podczas posiedzenia sekretarz stanu MIiR – Artur Soboń poinformował o prowadzonych przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju prowadzonych sprawach. Otóż prowadzono prace dotyczące dwóch odrębnych ustaw związanych z ww. profesjami (program egzamin uprawnienia 2019). Pierwsze czytanie ustawy przewidziano wówczas na początek stycznia 2019 roku. Istotnie, miało ono zmienić Prawo budowlane w zakresie wymaganym przez wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Oczywiście wszelkie informacje związane z dalszym przebiegiem prac można znaleźć na stronie internetowej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.