fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Obłożenie podłogi

Jaki rodzaj wykładziny dywanowej jest najlepszy do salonu oraz na co należy zwrócić uwagę kupując wykładzinę dywanową? Jakie są typy wykładzin elastycznych, a także co ile trzeba za nie zapłacić? (uprawnienia budowlane kontakt)

Wykładziny dywanowe

Rodzaje wykładzin

Do wyboru mamy wykładziny dywanowe – polecane do sypialni i pokojów dziecięcych, oraz te gładkie, które najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć i gdzie łatwo się brudzi. Te pierwsze wykonane są z trzech warstw: runa, osnowy oraz podkładu. Podkład może być wykonany z filcu (jest odpowiedni do położenia na każdym podłożu), odpornej na wilgoć oraz wysoką temperaturę gąbki, juty naturalnej bądź siatki polipropylenowej. Osnowa służy do utrzymania przędzy, a także zapewnia właściwy kształt i wygląd włókien. Runo produkowane jest z włókien naturalnych (wełna, bawełna, sizal, trawa morska, kokos), sztucznych (poliamid, polipropylen, akryl) albo mieszanych. Rodzaj zastosowanego włókna jest podstawowym czynnikiem wpływającym na cenę, wygląd, jakość , a także przeznaczenie wykładziny. Najwięcej produktów powstaje z włókien mieszanych, które łączą zalety wszystkich użytych w danej mieszance materiałów. Najczęściej spotykane zestawienia to: wełna z polipropylenem, a także nylon z polipropylenem. (uprawnienia budowlane 2022)Wykładziny gładkie wykonane są z PVC bądź linoleum. Te pierwsze są produktami trójwarstwowymi. Warstwa spodnia może być zrobiona z pianki mechanicznej bądź chemicznej. Pierwsza z nich jest znacznie bardziej odporna na odkształcenia, ale jednak droższa. Pianka ma właściwości amortyzujące – badania wykazały, że wykładziny (zwłaszcza te o grubości powyżej dwóch milimetrów) w pewnym stopniu odciążają nasz kręgosłup. Warstwa środkowa jest częścią dekoracyjną – z wzorem oraz kolorem. Wierzchnia ma z kolei charakter ochronny i powstaje z bezbarwnego, twardego PVC. Im jest ona grubsza, tym produkt jest znacznie trwalszy. Wykładziny mogą imitować drewno, blachę lub metal. Często także pojawiają się na nich nowoczesne wzory. (segregator egzamin ustny uprawnienia)Niektóre wyroby mają właściwości antypoślizgowe – kiedyś była to cecha tylko i wyłącznie wykładzin przeznaczonych do obiektów użyteczności publicznej. Linoleum natomiast powstaje z mieszanki mączki drzewnej, oleju lnianego, żywic, wapieni oraz pigmentów sprasowanych z podkładem z juty. Wykładziny takie uznawane są za najbardziej higieniczne z racji tego, że wykazują właściwości bakteriostatyczne (mikroorganizmy nie rozwijają i nie utrzymują się na ich powierzchni). Cechuje je także trwałość oraz odporność na uszkodzenia i zarysowania. Linoleum jest ciepłe w dotyku i właśnie dlatego doskonale sprawdza się w pokojach dzieci. Wykładzinę zgrzewa się specjalnymi sznurami, dzięki czemu połączenia te są niewidoczne.(uprawnienia budowlane program)

Montaż wykładzin

Montaż wykładzin, szczególnie tych dywanowych, jest stosunkowo łatwy – w pokojach do 20 m2 po prostu swobodnie się je rozkłada, w większych – powinno się je mocować stosując kleje lub taśmę dwustronnie klejącą (to jest najprostszy sposób). Jako listew przypodłogowych można użyć zarówno tych z PVC, drewnianych, jak i tzw. dywanowych, czyli profili z taśmą dwustronnie klejącą, w które wkleja się odpowiednio paski wykładziny. Z kolei układanie wyrobów elastycznych, nie zawsze jest łatwe – produkty te wymagają często klejenia do podłoża i bardzo dobrego spasowania poszczególnych rolek. Koszt tych najtańszych, zarówno dywanowych, jak i tych elastycznych, to około 25 zł/m2. Wykorzystanie lepszych materiałów powoduje oczywiście wzrost ceny. Jeśli chcemy kupić wysokiej jakości wykładzinę dywanową, wykonaną z wełny, powinniśmy się przygotować na dużo większe wydatki – nawet ponad 200 zł/m2. Wykładziny z PVC to z kolei rozwiązanie ekonomiczne – od 30 zł/m2.(uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Ocena artykułu:

1
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.