fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wydobywanie kamiennych brył

Wydobywanie kamiennych brył przy pomocy maszyny to jeden ze sposobów, który nadaje się do miękkich oraz średniotwardych skał. Maszyna nazywana wrębiarką ma 10 rur stalowych, które ustawia się pionowo. Od dołu uzbraja się je zębami, które są bardzo twarde. Zęby powstają z węglika tungstanu (nauka do uprawnień budowlanych).

Wydobywanie kamiennych brył

Zastosowanie mechanizacji w wydobywaniu kamiennych brył

Chcąc oddzielić bryłę u dołu od calizny należy zastosować inne metody (program na uprawnienia budowlane). Można podważyć je klinem oraz drągami, jeżeli odznaczają się podziałowe płaszczyzny związane z uwarstwieniem. Kamień podnoszony jest przez dźwig i ustawia się go na wózku. Wózek przewozi go do maszyn, w celu dalszych obróbek. Taki rodzaj mechanizacji ułatwia oraz przyśpiesza proces wydobywania kamieni oraz ich obróbkę. Ręczne wiercenie, które może odbywać się do głębokości wynoszącej 2-f-3 m. wykonuje się przy pomocy wiertarek z narzędziowej stali, które mają średnicę 10 i 30 mm. i specjalnie obrobioną hartowaną końcówkę.

Ostrze przy wiertle powinno być bardzo tępe, tzn. im twardszy kamień, tym bardziej tępe ostrze. W otwór nalewana jest woda po to, aby stal nie ulegała nagrzewaniu. Skruszony kamienny miał wydobywa się za pomocą łyżek kamieniarskich. Ręczne wiercenie jest bardzo powolnym procesem. W ciągu jednej godziny wydajność w twardej skale wynosi 10-1-20 cm, a w miękkiej 60-f-100 cm. Mechaniczne wiercenie jest dużo szybszym procesem.

Zastosowanie kilofa do przeciosania bruzd

Przyciosując bruzdy na obwodzie danego kamienia używając do tego kilofów albo oskardów podważa się go stalowymi drągami. Wyłamywanie przy pomocy klinów ma zastosowanie przy odspajaniu brył z niezbyt twardych rodzajów skał. Ma ono miejsce, gdy można wykorzystywać pęknięcia naturalne skał, wyraźnie zaznaczone granice poszczególnych warstw itd. Przykładowo, kiedy mamy wyraźną zaznaczoną granicę danej warstwy AB, można wykuć w niej otwory od góry stosując do tego celu szpicak podbijany babkowym młotkiem. Kolejno w te otwory wbija się kliny przy pomocy młotków. Kiedy po linii otworów zrobi się pęknięcie, poprzez wbicie od dołu klinów i podważenie za pomocą drągów można oddzielić daną bryłę od skalnego masywu (egzamin ustny na uprawnienia budowlane).

Obrotowy ruch rur

Rury poruszają się obrotowo i opuszczają się ku dołowi po ramie zagłębiając się w caliznę danej skały (uprawnienia budowlane – egzamin). Podczas prac do otworów, które są wyrzynane doprowadzona zostaje woda albo sprężone powietrze. Etap zagłębiania rur w wapieniu, którego twardość wynosi średnio albo poniżej średniej ma wartość 0,35 m, na jedną minutę. W ten sposób po kolei odrzyna się boczne ściany w wybranych kamiennych bryłach, które mają kształt graniastosłupów z żłobkami pionowymi.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com