Wybuch pożaru – 4 główne zasady

Jak przetrwać pożar?

Dzisiejsze czasy, oprócz wielu udogodnień cywilizacyjnych, są również obfite w różne katastrofy. Na co dzień słyszy się wiadomości o pożarach, powodziach, awariach elektrycznych, wypadkach chemicznych. Właśnie dlatego tak ważna jest świadomość czyhających na nas zagrożeń. Na takie sytuacje należy być zawsze przygotowanym. Zapewni to nam bezpieczeństwo funkcjonowania w życiu codziennym. (egzamin na uprawnienia budowlane)

Dzieci to szczególna grupa, którą należy uczulić przed zagrożeniami, jakie związane są z pogodą czy postępem technologicznym. Właśnie w tym celu ministerstwo edukacji wprowadziło przedmiot, na którym uczniowie mogą zapoznać się nie tylko z rodzajami katastrof, które mogą ich spotkać, ale również z postępowaniem w takich sytuacjach. Szczególną wagę nauczyciele przywiązują do zagadnienia pożaru. Tak naprawdę jest to jedna z najczęściej występujących sytuacji kryzysowych i zdecydowanie warto wiedzieć, jak należy wtedy postąpić.

Postępowanie na wypadek pożaru

Postępowanie na wypadek pożaru zamyka się w czterech najważniejszych krokach.

Pierwszym i najważniejszym z nich jest zabezpieczenie dróg oddechowych. Jest to tak ważne, ponieważ kiedy do naszych płuc dostanie się dym, możemy ulec omdleniu, a wtedy dalsza samodzielna ewakuacja nie będzie możliwa. (nauka do uprawnień budowlanych)

Drugą zasadą ewakuacji pożarowej, o której należy bezwzględnie pamiętać, jest niekorzystanie z windy. Nie można tego robić ze względu na to, że istnieje ryzyko zacięcia się i problemu wydostania się ze środka.

Trzecim krokiem w postępowaniu przeciwpożarowym jest odpowiednie poruszanie się w czasie ewakuacji. Droga ewakuacji powinna przebiegać przy samej ścianie. Dzięki temu uniknąć możemy ewentualnego zawalenia się na nas stropu bądź innych części konstrukcji budynku i przedmiotów znajdujących się w nim. (jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane)

Czwartą, ostatnią, ale równie ważną kwestią jest kategoryczne nieotwieranie okien. Dopływ powietrza zadziała na szalejący pożar jak płachta na byka. (uprawnienia architektoniczne)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *