fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wybór pokrycia dachowego

Wybór pokrycia dachowego jest jedna z ważniejszych decyzji jakie należy podjąć planując i projektując  inwestycje. Istnieje wiele aspektów jakie należy brać pod uwagę przy dokonywaniu takiego wyboru. Począwszy od: kwestii klimatu w jakim stawiamy obiekt, charakteru budynku , rozpiętości dachu przez kwestie ekonomiczne na wizualnych kończąc

Decyzja o typie pokrycia dachowego powinna zapaść już na etapie zatwierdzania projektu architektonicznego. Często wiążą się z tym kwestie konstrukcyjne.

Kandydaci do egzaminu na uprawnienia budowlane mają znaczne ułatwienie przy nauce. Z pomocą przychodzi im bowiem program Uprawnienia Budowlane. Program ten dostępny jest w wersji: android, na komputer i on-line.

Czynniki wpływające na wybór pokrycia dachowego

Jednym z głównych faktorów jakie bierze się pod uwagę przy wyborze pokrycia jest określenie powierzchni i kształtu dachu. W teorii większość pokryć dachowych jest możliwa do stosowania na większości dachów jednak nie zawsze jest to ekonomiczne rozwiązanie. Architekt jak i inwestor muszą liczyć się z tym ze im bardziej bryła dachu jest skomplikowana i rozbudowana  tym będzie droższa w wykonaniu zarówno jeśli chodzi o materiał jak i koszt położenia. Patrząc na projekt dachu należy zwrócić szczególna uwagę na ilość załamań i wielkość połaci a także występowanie wykuszy czy lukarn. W takich wypadkach zwykle wybieramy pokrycia małoformatowe których wybór na rynku jest naprawdę szeroki. Biorąc za przykład najbardziej powszechny: dachówkę już na jej przykładzie możemy zobaczyć jak duży asortyment możemy napotkać. Od tradycyjnych dachówek ceramicznych przez betonowe, płytki włókno-cementowe, gont drewniany na łupku kamiennym, kończąc.

Blachodachówka

Jeśli planujemy wykorzystanie blachodachówki na dość skomplikowanym dachu warto rozważyć skorzystanie z pokrycia w postaci modułów dzięki czemu zminimalizujemy iłów odpadów. Jeśli natomiast dach ma prostą formę bardziej ekonomicznym wyborem będzie pokrycie wielkoformatowe takie jak np blachodachówka w arkuszach. Przy tego typu dachach nie musimy się tak martwić o straty materiału a duży format pokrycia z pewnością przyspieszy prace.

Kąt nachylenia i ciężar pokrycia – co ważniejsze

Kolejnym ważnym aspektem jest kąt nachylenia połaci dachu. Ten element również powinniśmy uwzględnić podczas wyboru pokrycia dachowego. Poszczególni producenci zawsze podają informacje dla jakiego nachylenia połaci są przeznaczone dane pokrycia.

Jest to o tyle istotne ze dzięki odpowiedniemu dopasowaniu pokrycia do dachu zapewnimy jego szczelność. Przy dużym nachyleniu dachu trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z większa ilością mocowań jakie należy zamontować.

Przy dokonywaniu wyboru ważny jest tez ciężar wybranego pokrycia. Wpływa to na wytrzymałość konstrukcji więźby a zatem na trwałość całego obiektu. Obliczenie szacowanego ciężaru pokrycia jest zatem niezwykle istotne bo w tej kwestii intuicja może zawieść. Co ciekawe jednym z najcięższych pokryć jest trzcina ( układana w postaci grubej warstwy), wyjątkowo ciężka jest też – delikatnie wyglądająca – dachówka karpiówka a to zaprawa dwuwarstwowego sposobu jej układania.

Jak widać dobru materiału pokrycia jest kwestia bardzo indywidualna jednak główne aspekty jakim powinniśmy się kierować przy planowaniu inwestycji to przede wszystkim wytrzymałość, kwestie ekonomiczne i wizualne.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com