fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Istotnie, dokonanie właściwego wyboru materiału na fundamenty jest bardzo ważne. Przede wszystkim należy kierować się tym, aby zapewnił stabilność wybudowanej na nim konstrukcji. Dzięki temu dom będzie osiadać równomiernie (uprawnienia budowlane 2021). Oczywiście, aby osiągnąć pożądany efekt trzeba wszystkie prace wykonywać z jak największą starannością. Bez względu na to czy zdecydujemy się na tradycyjne fundamenty na ławach, czy też na płytę fundamentową – zróbmy poprawnie fundamenty!

Wybór materiału na fundamenty

Ławy fundamentowe oraz płyta fundamentowa

Ważnym aspektem jest to, że stawiając fundamenty możemy wybrać jedną z powyższych możliwości. W przypadku ław fundamentowych wykonuje się je pod wszystkimi ścianami zewnętrznymi oraz pod nośnymi ścianami wewnętrznymi. Poza tym na fundamencie konieczne jest oparcie kominów, słupów oraz schodów. Natomiast płyty fundamentowe projektuje się indywidualnie. Tutaj pod uwagę bierze się układ konstrukcyjny budynku oraz konkretne warunki gruntowe. Aby tego dokonać korzysta się z odpowiednich programów komputerowych (program na uprawnienia budowlane). Z pewnością wykonania fundamentów podejmie się prawie każda ekipa budowlana, jednak najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie tego sprawdzonym specjalistom.

Jakich materiałów używa się do wykonania fundamentów?

Oczywiście materiałami, których używa się do wykonania fundamentów są beton oraz zbrojenie. Co więcej, w przypadku tradycyjnych fundamentów znajdują się także elementy, z których na ławach muruje się ściany fundamentowe. I tak na ławy stosuje się zazwyczaj beton klasy C12/15 lub C16/20. Z kolei na płytę beton o minimalnej klasie C20/25. Godnym uwagi jest fakt, że mieszankę na ławy można przygotować w betoniarce na budowie. Jednak już beton na płytę fundamentową zamawia się w wytwórni (program egzamin uprawnienia 2019). We własnym zakresie możliwe jest jedynie przygotowanie betonu klasy C16/20. Należy jednak pamiętać o tym, aby precyzyjnie dozować składniki do betoniarki. Istotnie, jeżeli zależy nam na szybkim i dobrym wykonaniu pracy, wówczas warto zamówić beton niższej klasy, jako gotową mieszankę.

Kwestie związane ze zbrojeniem betonu w fundamentach

W zależności od wybranej technologii konieczne jest zastosowanie innego zbrojenia. I tak ławy zbroimy na całej długości prętami stalowymi. Ich średnica wynosi zazwyczaj 12 mm. Zbrojenia układa się górą i dołem oraz łączy je pętlami z prętów o średnicy 6 mm. Takie pręty nazywa się strzemionami. Natomiast płyta fundamentowa zwykle ma jednakową wysokość w całym przekroju. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest zastosowanie zbrojenia krzyżowego, układanego na górze i na dole płyty. Istotnie, można wybrać także nieco szybsze i tańsze rozwiązanie (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Takim rozwiązaniem jest zastąpienie prętów układanych krzyżowo gotowymi stalowymi siatkami. Poza tym można zastosować zbrojenie rozproszone, czyli użyć włókna stalowe lub z tworzywa sztucznego dodane do mieszanki betonowej na płytę fundamentową.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com