fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wybór elewacyjnej farby

Ewolucja związana z akrylowymi farbami spowodowała, że powstało wiele kombinacji akrylowych dyspersji z innymi chemicznymi związkami. W konsekwencji powstały farby silikonowe, akrylowo – silikonowe, jednokomponentowe krzemianowe farby, krzemianowo – silikonowe czy polikrzemianowe. Mimo, że każda z wymienionych farb może być użyta na elewacji budynku, to jednak różnią się one poziomem przepuszczalności wodnej pary, zawartością organicznych związków lotnych, hydrofobowością, skażeniem biologicznym itp. Wiele cech charakterystycznych, jakie przypisuje się farbom w związku z rodzajem spoiwa, które nadaje im korzystne użytkowe właściwości. (uprawnienia budowlane cennik) 

Wybór elewacyjnej farby
Wybór elewacyjnej farby

Właściwości akrylowych farb

Patrząc pod kątem użytkownika dobry rodzaj farby to taki, która nie blaknie i wygląda czysto oraz świeżo przez wiele lat. Kiedy dojdzie do jej zabrudzenia farba powinna łatwo dać się wyczyścić. Wykonawca z kolei zwraca uwagę na to, czy krycie jest dobre, a także czy aplikacja za pomocą wałka albo poprzez natrysk jest łatwa. Dla architekta oraz konserwatorów zabytków będą istotne inne właściwości farb, takie jak powierzchniowa nasiąkliwość, przepuszczalność stworzonej powłoki pod kątem wodnej pary czy kolorystyczna dostępność. Istotną właściwością fasadowej farby jest jej odporność koloru na promienie UV. Najbardziej trwałe pod względem kolorów są farby silikonowe oraz krzemianowe. W trochę mniejszym stopniu cechę tą przypisuje się akrylowym farbom. Na trwałość kolorów duży wpływ mają pigmenty zastosowane w farbie. Mogą mieć one pochodzenie organiczne albo nieorganiczne.  (uprawnienia budowlane program) 

Kryteria doboru elewacyjnej farby

Ustawa o budowlanych wyrobach mówi, że farba elewacyjna nie wpływa na spełnienie podstawowych wymagań, jakie opisane zostały w Prawie Budowlanym. Z tego też względu nie traktuje się jej jak budowlany wyrób. To oznacza, że producent nie musi posiadać certyfikowanego laboratorium oraz przeprowadzać kontroli produkcji na każdym z etapów związanych z wytwarzaniem farby. To powoduje, że weryfikacja farby pod względem jej jakości spoczywa w dużym stopniu na architektach, konserwatorach zabytków, projektantach, a także na wykonawcach. Jest wiele kryteriów zgodnie z którymi wybiera się odpowiednią farbę. Niekiedy jednak cechy ważne dla inwestora nie pokrywają się z wymaganiami, jakie stawia farbie architekt. Tak jak występują róże budowlane podłoża, tak też występują różne fasadowe farby.  (uprawnienia budowlane segregator)   

Rodzaj podłoża a wybór farby

W głównej mierze na wybór farby wpływa rodzaj podłoża. Dekoracyjno – ochronny efekt uzyskuje się w związku z dobraniem odpowiedniej farby po przeprowadzeniu analizy podłoża. Kiedy sięgnie się po farbę z najwyższej półki i nie przeprowadzi się wcześniej analizy podłoża, takie rozwiązanie może niestety się nie sprawdzić. Nieodpowiedni dobór farby może narazić inwestora na dodatkowe koszty. Może to być również powodem pojawienia się dodatkowych problemów, jakie będą się wiązać z usunięciem takiej farby oraz z ponownym przygotowaniem pod malowanie elewacji. (uprawnienia budowlane 2023)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com