Wybieramy tynki cienkowarstwowe
Odpowiednio wykończony dom to bardzo istotna sprawa, może mieć duży wpływ na wygląd całej posesji. Często wykańczając dom sięga się po tynki cienkowarstwowe. Na rynku dostępne są różne ich rodzaje.

Tynki mineralne
Tynki mineralne wykonuje się na bazie cementu. Przed ich aplikacją należy zmieszać je z wodą, mają sypką konsystencję. Ich dużą zaletą jest para przepuszczalność, dzięki czemu ściany oddychają. Tynki mineralne są odporne na działanie pleśni i porostów oraz na wysokie temperatury. Wadą jest to, iż nie można ich zmywać na mokro. Kolorystyka jest różnorodna. Tynki mineralne są wysoko nasiąkliwe, chłonął wodę deszczową i niestety mogę przez to się szybko brudzić.(wybierz swój dostęp do programu uprawnienia budowlane)
Tynki akrylowo-silikonowe
Tynki akrylowo-silikonowe posiadają dodatek żywić silikonowych, które poprawiają odporność na wnikanie wody. Są bardzo odporne na czynniki atmosferyczne takie jak temperatura, promieniowanie UV, czy mróz. Posiadają właściwości hydrofobowe. Dzięki temu elewacja jest odporna na zabrudzenia zawarte w powietrzu i opadach atmosferycznych. Zachowują trwałość barw. Ich wadą jest to, iż są narażone na porastanie pleśniami czy glonami. Warto więc zdecydować się na propozycje, które są uzupełnione środkami biobójczymi.(programy do uprawnień budowlanych)
Tynki akrylowe
Tynki akrylowe mają postać gotowej masy na bazie spoiwa akrylowego.
Bardzo łatwo się je na aplikuje nawet przy niskiej temperaturze powietrza. Dzięki nim uzyskujemy efektowne kolory, ponieważ występują w intensywnych barwach, właściwie dostępne są w przeróżnych odcieniach. Dużą ich zaletą jest to, iż cechują się wysoką elastycznością, warstwa elewacyjna jest odporna na pękanie. Niestety wadą jest to, że nie odprowadzają pary wodnej, niestety mogą na ich powierzchni występować pleśnie i grzyby.(materiały do egzaminu na uprawnienia budowlane)
Tynki silikatowe
Tynki silikatowe są odmianą tynku cienkowarstwowego.
Między tynkiem a podłożem zachodzi silna reakcja chemiczna, która łączy je na stałe ze sobą. Tynki silikatowe posiadają najlepszy współczynnik paroprzepuszczalności. Poleca się je do systemów ociepleń bazujących na wełnie mineralnej. Bardzo skutecznie zapewniają ochronę elewacji przed działaniem różnych czynników atmosferycznych. (testy uprawnienia architektoniczne)