fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Wpływ wody na wełnę mineralną

Wpływ wody na wełnę mineralną

Poprawne wykonanie izolacji przy użyciu mineralnej wełny wspomaga odprowadzenie wilgoci oraz przyczynia się do szybszej stabilizacji wilgotnościowych warunków w budowlanej przegrodzie, która jest izolowana. W produkcyjnym procesie wyroby powstające z mineralnej wełny zostają zhydrofobizowane, co stanowi dodatkowy rodzaj zabezpieczenia ich od bezpośredniego odziaływania wody na strukturę włóknistą mineralnej wełny. Te cechy wełny łącząc się z wysokim poziomem cieplnej izolacyjności, oraz z izolacyjnością przeciwogniową i akustyczną pozwala na to, aby dokonać stwierdzenia, że jest to najlepszy rodzaj materiału do izolowania budynku. Wełna zapewnia komfort użytkowników oraz długotrwałość izolowanej budowlanej konstrukcji.  (uprawnienia budowlane kontakt)  

Wpływ wody na wełnę mineralną
Wpływ wody na wełnę mineralną

Badania wilgotności mineralnej wełny

Na terenie Finlandii w VTT Expert Services w roku 2017 roku wykonano porównawcze badania dla niektórych z izolacyjnych materiałów  (uprawnienia budowlane program) . Obserwowano ich zachowania w związku z oddziaływaniem na nie wilgoci oraz wody. Badania te obejmowały właściwości izolacyjnych materiałów, takie jak higroskopijna sorpcja zgodna z normą EN 12571, proces wchłaniania się wody w związku z zanurzeniem długotrwałym w oparci o metodę 2 EN 12087, czy proces związany ze schnięciem materiałów. Zwrócono uwagę także na kapilarną absorpcję według normy EN-480-5 oraz wchłanianie się wody poprzez zjawisko dyfuzji zgodnie z normą EN 12088. Do badań wzięto różne izolacyjne typy materiałów.  (uprawnienia budowlane 2022)  

Absorpcja wody przez izolacyjne materiały

W pierwszej kolejności przeprowadzone badania mały na celu określić, ile pochodzącej z wilgotnego powietrza wody absorbują wybrane rodzaje izolacyjnych materiałów. Wyniki wskazały, że najlepszym materiałem izolacyjnym pod tym kątem jest mineralna wełna oraz styropian. Wełna zaabsorbowała wodę z powietrza na poziomie 0,2 kg/m³, a styropian 0,1 kg/m³. Powietrze wykazywało temperaturę 23°C, a względna wilgotność kształtowała się na poziomie 98%. Próbki materiałowe poddano wysychaniu, aby zaobserwować, jak dużo czasu na to potrzebują. Wełna mineralna osiągnęła najkrótszy czas, który wynosił jeden dzień.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Długotrwała dyfuzja wodnej pary

Bardzo ciekawym badaniem było poddanie materiałowych próbek długotrwałej dyfuzji pary wodnej, gdzie dokonano obserwacji, jak materiały absorbują wodę. Na jego podstawie określono masę przyrostową badanej materiałowej próbki poddanej ciśnieniowej różnicy wodnej pary oraz różnicy w temperaturze. Takie badanie trwało 28 dni. Próbki materiałowe umieszczono na ramie zbiornika z wodą. Jej temperatura wynosiła 50°C. Na powierzchni próbek w dalszym czasie ulokowano chłodzącą zaizolowaną płytę, gdzie jej temperatura osiągała 1°C. Co 7 dni próbki obracano. Wyniki badań pokazały, że struktura włóknista, jaką posiada mineralna wełna jest otwarta. To powoduje, że przepływanie przez wełnę wilgoci nie stanowi bariery dla przepływania przez nią również wodnej pary. Gromadzenie się wilgoci w styropianie może być dla wielu zaskoczeniem. Miała ona podobny poziom do wilgoci w mineralnej wełnie, ale styropian ma komórkową strukturę. To sprawia, że przez komórki zamknięte transport wilgoci powinien być problemem. (uprawnienia budowlane) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com