fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wpływ wiatru na dachowe pokrycia

Wraz z klimatycznymi zmianami mamy coraz częściej do czynienia z gwałtownymi nawałnicami oraz wiatrami. Można wyobrazić sobie, w jak szybki sposób silny wiatr może uszkodzić dach i dachowe pokrycie. To, jak oddziałuje wiatr na dane budynki zawarte jest w dwóch normach. Te normy i dodatkowo przykładowe obliczenia oraz szerokie wnioski z nich wyciągnięte można często odnaleźć w budowlanej prasie. Pomimo, że podejście związane z projektowaniem dachów zmienia się, to jednak nie na wszystko człowiek ma wpływ. Pojawiają się w związku z tym często problemy, z którymi borykają się producenci dachówek. (uprawnienia budowlane kontakt)

Wpływ wiatru na dachowe pokrycia
Wpływ wiatru na dachowe pokrycia

Alert w Polsce w 2008 roku

Bardzo często można zauważyć, jak dynamicznie zmienia się pogoda. Z małych chmur zaczynają wybijać się ciemne i duże, a wiatr nagle zyskuje na sile. W bardzo krótkim czasie może on nasilić się na tyle, że będzie w stanie przewrócić np. rzeczy pozostawione na tarasie. Po przejściu nawałnicy od razu wygląda słońce i niebo wygląda tak, jakby nic się nie działo. W sierpniu 2008 roku przez znaczną część Polski przeszło groźne zjawisko. Miało ono charakter trąby powietrznej, która to przewróciła w tym czasie autokar z zespołem „Śląsk”. Nawałnica została opisana w Wikipedii, jako kataklizm, który uszkodził albo zniszczył 770 budynków, jakie spotkał na swojej drodze. (uprawnienia budowlane 2022)

Latanie dachówek oraz dachów

Przy silnym wietrze od nawietrznej strony dachowe połacie są przez wiatr dociskane. Krokwie w związku z tym zginają się, a cały dach zostaje przez wiatr pchany. Właśnie dlatego siły związane z parciem wiatru konstruktor musi uwzględnić przy wykonywaniu obliczeń wytrzymałościowych dachowych konstrukcji. Warto zwrócić tu uwagę także na to, co dzieje się od zawietrznej strony dachu. Powietrzny strumień, jaki przemieszcza się do góry wzdłuż krokwi przechodzi poprzez kalenicę i opada po stronie przeciwnej w dolnym kierunku. Następnie przyśpiesza on i swoim zachowaniem przypomina powietrze, jakie przemieszcza się po samolotowym skrzydle. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Wpływ silnego wiatru na dachówki

W dawnych czasach krążył stereotyp, że dachówki należy montować do dachu po to, aby nie spadały. Takie stwierdzenie jest w pełni błędne.   (program egzaminu na uprawnienia)  Dobrze położone dachówki na dachu masowo nie powodują tego, że spadają one z dachu. Jednak pojawiają się tu pewne wyjątki. Do takich wyjątków zalicza się dachy posiadające bardzo duże spadki bądź też pojedyncze przypadki, gdzie z jakiegoś powodu mamy do czynienia z pękniętymi dachówkami. Takie uszkodzone dachówki mogą realnie zsunąć się z dachowej połaci. Dachówki mogą też odlecieć z dachu. Jednak chcąc być obiektywnym należy stwierdzić, że niezależnie od zastosowanego pokrycia dachowego każde może samodzielnie, bądź nawet z dachem odlecieć. Jest to związane z wiatrem, a dokładniej z jego ssącą siłą. (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com