fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wpływ komina na emisję zanieczyszczeń

Na jakość związaną ze spalaniem bardzo ważne znaczenie ma dobranie odpowiedniego pod względem wielkości kominowego przewodu. Literatura pokazuje często w graficzny sposób, jaki wpływ na spalanie ma komin posiadający małą powierzchnię bądź przeprojektowany komin. Kiedy jego średnica jest za duża, wylotowe straty ulegną zwiększeniu. To spowoduje w konsekwencji wzrost zanieczyszczeń, jakie dostaną się do powietrza. Kiedy mamy do czynienia z kolei z za małą średnicą kominowego przewodu w takim wypadku występuje spalanie, które jest niepełne.  (uprawnienia budowlane segregator)  

Wpływ komina na emisję zanieczyszczeń
Wpływ komina na emisję zanieczyszczeń

Kominowa technika

Postęp w kominowej technice wynika w dużej części z postępu, jaki pojawił się w technice grzewczej. Patrząc na poprzednie lata zmianie ulegały parametry spalin, jakie emitują grzewcze urządzenia. Wraz z postępem w grzewczej technice wprowadzano konstrukcyjne zmiany w kominach. Osoby zajmujące się branżą kominową zauważają, że przeprowadzane badawcze prace odnośnie kominowych systemów na ten moment wymuszają wprowadzenie przez producentów grzewczych urządzeń zmian w ich ofertach. W badawczo – rozwojowe prace zaangażowano Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Realizowano zadania odnośnie badań nad opracowaniem kominowego systemu związanego z odzyskiwaniem ciepła w perlito – betonowej obudowie, jaką dedykowało się do grzewczych urządzeń  na stałe paliwa.  (uprawnienia budowlane 2022) 

Redukcja emisji zanieczyszczeń

W ramach przeprowadzenia doświadczalnych badań odnośnie konieczności dostosowania do grzewczego urządzenia komina potwierdzono, że chcąc uzyskać oczekiwany efekt związany z redukcją emitowania zanieczyszczeń dokonanie wymiany jedynie grzewczego urządzenia jest niewystarczającym działaniem. W związku z tym niezbędne staje się dopasowanie komina do grzewczego urządzenia oraz odpowiednie jego czyszczenie. Wykonano w związku z tym wiele analiz i testów związanych z podłączeniem grzewczego urządzenia do tradycyjnego komina oraz do komina z czystym spalaniem. Były też kominy dobrane optymalnie do średnicy, przewymiarowane oraz dobrane optymalnie z powietrznym płaszczem.  Ostatni z kominów pozwalał dostarczać podgrzane od powietrze od spalin do paleniska.  (uprawnienia budowlane kontakt) 

Wnioski z badań

W oparciu o przeprowadzone badania wyciągnięto szereg wniosków. W pierwszej kolejności stwierdzono, że sposób doprowadzenia powietrza, jakie jest potrzebne do spalania wpływa na emitowanie zanieczyszczeń. Kiedy powietrze doprowadza się kominem do paleniska i wstępnie ogrzewa się, ilość emisji sadzy ulega zmniejszeniu.   (program egzaminu na uprawnienia)  Dokonanie wyboru odpowiedniej średnicy komina wpływa na poziom stężenia pyłów, jakie emitowane są razem ze spalinami. Kiedy jest ona zbyt mała albo za duża poziom stężenia pyłów ulega wzrostowi. Nie miał na to wpływu piec stosowany do badań. Tzw. kopciuch jaki podłączono do komina, gdzie jego średnica była optymalna i nie posiadała regulatorów emitował on dużo mniejszy poziom zanieczyszczeń, niż w przypadku zastosowania pieca o klasie V podłączając go do komina o małej optymalnej albo dużej średnicy. Dodając do paleniska regulator ciągu efekty płynące z nowoczesnego pieca były dużo bardziej zadowalające, niż miały one miejsce w przypadku tzw. kopciucha. (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com