fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Wilgoć i woda

Z wilgocią oraz wodą zmaga się wielu właścicieli piwnic. Samo osuszenie mokrych ścian zazwyczaj jednak nie wystarcza. Trzeba znaleźć oraz wyeliminować przyczynę problemu, czyli drogę, którą woda dostaje się do pomieszczenia. (uprawnienia budowlane kontakt)

Wilgoć w piwnicy

Błędy związane z wilgocią w piwnicy

Jaki jest podstawowy błąd, który jest popełniany w walce z wilgocią w piwnicy? W zdecydowanej większości przypadków jest to po prostu niechęć do zatrudnienia specjalisty, wiara w to, że problem rozwiążemy sami. Jednak bez odpowiedniej wiedzy oraz narzędzi to mało realne. Ponieważ chociaż wybór rozmaitych środków chemicznych do uszczelnień jest dość duży, przede wszystkim trzeba wiedzieć co, gdzie i jak zastosować. Inaczej będziemy po prostu męczyć się i wydawać pieniądze bez sensu, a problem i tak powróci – jeżeli nie po pierwszym większym deszczu, to na pewno w porze wiosennych roztopów. Jedyna sytuacja, gdy możemy poradzić sobie sami, to incydentalne zalanie spowodowane awarią instalacji wodno-kanalizacyjnej, czy też wyjątkowo ulewnym deszczem, którego intensywność przekroczy możliwości odwodnienia garażu położonego w piwnicy. Wówczas przyczyna problemów jest jawna oraz łatwa do wyeliminowania. Wystarczy wtedy naprawa uszkodzonych instalacji (np. pękniętej rury) i wysuszenie pomieszczenia. Znacznie trudniej jest, jeżeli woda lub wilgoć przenika do wnętrza piwnicy przez ściany i/lub podłogę. Oznacza to, że ich izolacja uległa uszkodzeniu bądź jest w ogóle niedostosowana do panujących warunków gruntowo-wodnych. Wówczas bez rozpoznania sytuacji przez bardzo dobrego fachowca się nie obejdzie. Tylko on będzie również w stanie przeprowadzić niezbędne prace naprawcze.(uprawnienia budowlane 2022)

Przypadkowe zalanie piwnicy

Zalanie piwnicy może być zazwyczaj jednorazowym incydentem, spowodowanym:(uprawnienia budowlane program)

  • awarią instalacji wodno-kanalizacyjnej;
  • cofnięciem się ścieków z kanalizacji zbiorczej w czasie bardzo silnej ulewy;
  • zalaniem garażu, jeśli intensywność opadów przekroczy przepustowość odpływu przy wjeździe.

W takich sytuacjach wypompowujemy wodę, dokonujemy niezbędnych napraw instalacji oraz suszymy mury. Jednak, co najważniejsze, nie musimy naprawiać izolacji piwnicy, ponieważ to nie ona zawiniła. Ponadto najbardziej nasączone wodą są ściany od strony pomieszczenia, co ułatwia suszenie. jednak, jeżeli przyczyną zalania były np. ścieki, nie obejdzie się bez gruntownego czyszczenia, dezynfekcji (np. środkami zawierającymi chlor), może być szczególnie potrzebne skucie tynków. Warto zaznaczyć, że skucie tynku zwykle znacznie przyspiesza suszenie. Tynk na mokrej ścianie sam jest mocno nasiąknięty, a dodatkowo utrudnia odparowanie wody z muru.(uprawnienia budowlane)

Woda z gruntu

Jeżeli ściany bądź podłoga piwnicy są wilgotne albo przynajmniej okresowo dochodzi do jej zalania, niewątpliwie zastosowana izolacja jest nieskuteczna – wadliwie wykonana lub w ogóle źle dobrana do warunków panujących na działce. Niestety, w przypadku izolacji piwnic nie ma rzeczy zrobionych całkowicie dobrze. Tylko jedno wadliwe miejsce wystarczy, żeby piwnica została zalana. W praktyce znalezienie tego wadliwego miejsca może być nad wyraz trudne – woda jest podstępna, więc może pojawiać się w odległości wielu metrów od miejsca gdzie występuje w gruncie.

Zbyt słaba izolacja to jedno, jednak potrzebna jest jeszcze woda. Możliwe są trzy warianty:

  • poziom (lustro) wody gruntowej sięga powyżej ław fundamentowych stale bądź okresowo, np. tylko w czasie wiosennych roztopów;
  • woda gruntowa nie podnosi się powyżej ław, ale ziemia jest tak wilgotna, że wilgoć przesiąka przez ściany piwnicy;(segregator egzamin ustny uprawnienia)
  • woda opadowa wnika w nadmiernej ilości w grunt w pobliżu fundamentów, ponieważ tam jego struktura jest bardziej przepuszczalna, gdyż została naruszona w wyniku wykonywania wykopów.
Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.