Wiatroizolację montuję się na zewnętrznej stronie konstrukcji szkieletowej oraz na ścianach w domu murowanym ocieplonych wełna mineralną które zostały wykończone deskami na podkonstrukcjii. Wiatroizolację stosuje się również na dachach zrobionych z konstrukcji drewnianej typu szkieletowego ocieplonych wełną mineralną. Montuję się ją nad ciepleniem. Nie należy mylić wiatroizolacji z paraizolacją, ponieważ ta druga jest mocowana na stronie wewnętrznej w konstrukcji szkieletowej. (uprawnienia budowlane kontakt)
Wiatroizolcję stosuję się też w dachach wentylowanych które są ocieplone wełną mineralną, wykończonych deskami i warstwą z papy. Pod tym poszyciem trzeba zostawić szczeliną która będzie pełnić funkcję wentylacyjną i umożliwi odparowanie wilgoci. Materiałem dystansującym będzie wiatroizolacja, którą należy ułożyć na warstwie izolacji z wełny mineralnej, dzięki czemu oddzieli ona termoizolację od poszycia. Ma to na celu również wywiewanie cząstek ocieplenia a także chroni przed osiadaniem w nim kurzu. Wiatroizolacją będzie stykała się z termoizolacją, dlatego musi być wykonana z wysoko paroprzepuszczalnego materiału. (uprawnienia budowlane 2022)
Właściwości wiatroizolacji
Wiatroizolacja wykazuję wysoką przepuszczalność powietrza ale tylko w jedna stronę i jednocześnie hamuję przepływ pary do wnętrza. Właściwości paroprzepuszczalne wiatroizolacji powinny mieścić się w granicach Od 0,5 m. (uprawnienia budowlane program) Wiatroizolacją powinna być wykona z materiałów odpornych na skrajne temperatury. W zależności od pogody i pory roku przy elewacji budynku mogą występować bardzo wysokie temperatury ale też duże mrozy.
Ponadto folia wiatroizolacyjna powinna być odporna na rozciąganie oraz na przerywanie, ponieważ będzie narażona na silne działanie wiatru. Obecnie na rynku mamy dostęp do wielu rodzajów membrany, ale warto zwrócić uwagę na te z oznaczeniem W3, ponieważ są bardziej wytrzymałe. Przy wieloletniej eksploatacji i działaniu silnego wiatru membrana będzie przez długi czas narażona na naprężenia mechaniczne , dlatego bardzo ważna jest jej duża wytrzymałość, by nie poszarpał jej wiatr zanim zostanie wykończona elewacja i dach. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Należy sprawdzić również jak długi wiatroizolacjamoże być odkryta i narażona na promienie UV. Niektóre tanie folie są odporne na UV tylko przez 1 miesiąc, więc warto przed zakupem przeanalizować jak szybko planujemy zrobić prace wykończeniowe, tak by folia nie uległa zniszczeniu i nie narażać się na dodatkowe koszty związane z jej wymianą.
Kupowanie wiatroizolacji
Obecnie na rynku mamy dostąp do foli wiatroizolacyjnych produkowanych z włókniny polipropylenowej, polietylenowej lub z innych tworzyw. Bardzo często folie zawierają dodatek z materiału wzmacniającego, który uodparnia na promienie UV. Najczęściej folie te są w trzech kolorach: biały, czarny i szary, a ich grubość to ok 1mm. Niektóre folie wiatroizolacyjnę są wyposażone w paski klejące ułatwiające układanie. Tym samym też wskazują jaki zakład trzeba zastosować przy mocowaniu. Dzięki temu membrana na konstrukcji będzie stanowić ciągłą powłokę. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Do mocowania wiatroizolacji najlepiej użyć gwoździ lub zszywek. Powinna ona szczelnie osłaniać każdy element, dlatego miejsca niektórych styków można dodatkowo zabezpieczyć taśmą.