fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Czym jest węzeł ciepłowniczy?

Węzeł ciepłowniczy to urządzenie w danym budynku, które umożliwia doprowadzenie do tegoż budynku ciepła z sieci ciepłowniczej. Ponadto służy do rozdziału pobieranego ciepła do odpowiednich partii sieci. Węzeł ciepłowniczy jest istotnym elementem dla prawidłowego funkcjonowania całej instalacji cieplnej zamontowanej w budynku. Zapobiega niebezpiecznemu wzrostowi ciśnienia wewnątrz siec i zatrzymuje ewentualne zanieczyszczenia, które mogły przeniknąć do instalacji na jej dowolnym etapie. Ponadto zapewnia prawidłowe krążenie w sieci ciepłowniczej budynku i umożliwia dokonanie pomiarów ciepła oraz jego regulację.

Instalacje sanitarne to jedna ze spajalności branżowych w zakresie której możesz zdawać uprawnienia budowlane. Węzły ciepłownicze to elementy, które powinny być doskonale znane przez inżynierów.

Typy węzłów ciepłowniczych

Istnieją różne typy węzłów, w zależności od budynku i jego przeznaczenia. Stosowane zarówno w blokach jak i domach jednorodzinnych czy też dużych obiektach użyteczności publicznej – węzły indywidualne lub grupowe. Ponadto węzły różnią się w zależności od roli jaką mają pełnić (węzeł centralnego ogrzewania czy też węzeł wody użytkowej). Podstawowo jednak można wyróżnić węzły bezpośrednie c.o., które dostarczają do budynku ciepło o temperaturze i ciśnieniu takim jak w zewnętrznej instalacji ciepłowniczej. Z tego względu nadają się do instalacji wyłącznie o takich parametrach wytrzymałościowych jak sieć zewnętrzna. Węzły hydroelewatorowe również połączone są z siecią zewnętrzną w sposób bezpośredni jednak umożliwiają zmianę ciśnienia i temperatury dostarczanego ciepła. Węzeł zmieszania pompowego także jest rodzajem węzła bezpośredniego natomiast do obniżenia temperatury w tym systemie służą specjalne pompy mieszające. Węzeł wymiennikowy jest węzłem pośrednim, gdzie zewnętrzna sieć ciepłownicza jest połączona z zewnętrzną za pomocą wymiennika ciepła.

Części węzła ciepłowniczego

Zatem cały węzeł składa się (w zależności od typu) z elementów takich jak: pompy, naczynia wzbiorcze, zawory regulacyjne, siłowniki. Węzły ciepłownicze zasila się gorącą parą wodną lub samą gorącą wodą (w zależności od zastosowanego typu węzła). Węzeł ciepłowniczy wykonuje się z materiałów odpornych na korozję i wysokie temperatury, a także oddziaływanie mechaniczne ciśnienia (np. z mosiądzu). W nowym budownictwie często stosuje się węzły mieszkaniowe, które umożliwiają użytkownikowi danej nieruchomości na kontrolę sposobu ogrzewania mieszkania niezależnie od głównego węzła cieplnego doprowadzającego ciepło z zewnętrznej sieci. W przypadku węzłów mieszkaniowych cała sieć składa się z praktycznie z trzech przewodów; dwa zapewniają cyrkulację ciepłej wody, jeden doprowadza wodę zimną.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com