fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wełna akustyczna wyciszająca

Wełna wygłuszająca jest to szczególnie chętnie wykorzystywany materiał izolacyjny. Nie da się ukryć, że to właśnie wełna charakteryzuje się dość dużym poziomem izolacji akustycznej oraz termicznej. Najczęściej wybierają ją właściciele domów energooszczędnych i budynków pasywnych. Sprawdźmy, czym się charakteryzuje i jaką najlepiej wybrać. (uprawnienia budowlane kontakt)

Wełna akustyczna wyciszająca

Szklana wełna akustyczna i skalna wełna akustyczna

Na rynku można kupić dwa rodzaje wełny. Jedną z nich jest szklana wełna mineralna Knauf, Ursa i Isover. Powstaje z mieszaniny stłuczki szklanej oraz piasku kwarcowego. Podczas jej produkcji powstają także maty oraz inne płyty, dzięki czemu jej zastosowanie staje się jeszcze bardziej uniwersalne. Może ona służyć przede wszystkim do izolacji stropów, stropodachów i poddaszy. Drugą z nich jest skalna wełna, która powstaje z kruszyw bazaltu, dolomitu oraz wapienia. Właściwie głównie materiały, z których powstaje rozróżniają ją od wełny szklanej mineralnej. Skalna nadaje się do zastosowania w przypadku ścian wewnętrznych, dzięki czemu zapewnia dobrą izolacyjność termiczną. Można ją także używać w celach izolacji akustycznej, najczęściej w domach pasywnych i energooszczędnych. Skalna wełna jest nieco bardziej wydajna, a także ma bardziej równoległe ułożenie. Jeżeli chodzi o izolacyjność termiczną obu produktów to jest ona bardzo podobna.   (uprawnienia budowlane 2022)

Gęstość

Jeżeli chodzi o gęstość wygłuszającej wełny to jest to główny wskaźnik, którym należy się kierować przy jej wyborze.   (segregator egzamin ustny uprawnienia) Szacuje się, że im większa jest gęstość tym izolacja akustyczna jest bardziej wydajna. Jeżeli chcemy więc zastosować ją do izolacji ścian wewnętrznych to idealnie sprawdzi się wełna mineralna marek: Rockwool, Isover, Knauf czy też Ursa. Jeżeli dodatkowo zależy nam na dobrej izolacji termicznej, powinniśmy sprawdzić współczynnik lambda. Jest to współczynnik, który o tym decyduje. Najlepiej, jeżeli wełna posiada współczynnik lambda na poziomie od 0,032 – 0,035 W/mK. Wówczas nie tylko będzie odpowiednio wysoka jako izolacja akustyczna, ale także i termiczna. Jeżeli chodzi o jej grubość to powinna ona oscylować na poziomie około 10/20 cm. W przypadku ścian kartonowo- gipsowych sprawdzi się również taka, która będzie miała 5 cm grubości. Nie da się ukryć, że jest łatwa w montażu i dość tania, dzięki czemu idealnie sprawdza się zarówno jako izolator akustyczny oraz termiczny. Dzięki temu zapewni wysoki poziom izolacji akustycznej i izolacji termicznej.   (uprawnienia budowlane program) 

Cennik

Jeżeli będziemy wybierać wełnę akustyczną, powinniśmy skłonić się ku tym bardziej renomowanym producentom. Wśród niekwestionowanych liderów pozostają w tym przypadku firmy takie jak: Rockwool, Isover, Knauf i Ursa. Jednak wybór nie kończy się jedynie na nich. Na cenę wpływają takie czynniki jak: gęstość, współczynnik lambda, współczynnik przewodzenia ciepła czy jej grubość. Jeżeli chodzi o uśrednione ceny to opiera się ona na cenę za m2 i oscyluje wokół 10 zł/m2 do 25 zł/m2. (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com