Warunki techniczne przy remoncie
Zatrudnienie ekipy fachowców może być dość dużym wydatkiem, jeśli właściciel chciałby odnowić swoją kamienicę lub inny stary obiekt. Na jego szczęście nie jest do tego zobligowany. Żaden przepis nie wymaga przeprowadzenia takiego remontu, to właściciel budynku o tym decyduje.(egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)
Jednak taki dobrowolny remont jest możliwy, tylko w przypadku gdy budynek nie jest w stanie rozpadu lub nie zagraża niczyjemu zdrowiu i życiu. W innym wypadku jest on obowiązkowy, co regulują przepisy zawarte w Prawie Budowalnym. Zdarza się, że remont, który i tak bywa zwykle bardzo kosztowny, może nie wystarczyć i obiekt trzeba będzie rozebrać. Inną opcją jest przejęcie zagrażającego budynku na rzecz Państwa, bez opłacenia właściciela. Techniczne nieprawidłowości nie podlegają jednak ocenie i kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej.(egzamin na uprawnienia architektoniczne)
Właściciel nie powinien zaniedbywać budynku, gdyż każda nawet niewielka naprawa może polepszyć jakość życia np. mieszkańców w kamienicy. Musi on również liczyć się z możliwością kary, gdy remont będzie zbyt długo odwlekany.(materiały do egzaminu na uprawnienia architektoniczne)
Konieczność remontu
Nie raz spotkaliśmy się zapewne z historiami, w których lokatorzy narzekają na stan techniczny swojego mieszkania, mogą to być wadliwe kaloryfery, brak ciepłej wody, nieszczelne okna. Jednak, dopiero uszkodzenia zagrażające życiu mogą zmusić niedbałego właściciela do podjęcia się naprawy. Dobry właściciel powinien dbać o swój budynek i tym samym swoich wynajmujących lokatorów. Zdarza się, że właściciel doprowadza obiekt do takiego stanu, że jedynym rozwiązaniem jest jego rozbiórka. W sytuacji, gdzie budynek się zawali, cała odpowiedzialność spada wyłącznie na niego.(nauka do uprawnień architektonicznych)