fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wapniowy chlorek

Wapniowy chlorek ma taką zaletę, że stosuje się go równocześnie z innymi metodami dotyczącymi sztucznego dojrzewania betonu (nauka do uprawnień budowlanych). Dodanie chlorku do jakiejkolwiek termicznej metody pomoże uzyskać element montażowej wytrzymałości w dużo krótszym czasie, niż miało by to miejsce bez tego dodatku. Jednak dodanie chlorku ma także swoje wady. Przede wszystkim zwiększa on nasiąkliwość betonu z powodu higroskopijności chlorku. To powoduje zwiększenie elektrycznej przewodności betonu oraz ogranicza tu zastosowanie w konstrukcji chlorku. Przewodność elektrycznego prądu odgrywa tu bardzo dużą rolę. Zwiększa ono niebezpieczeństwo pojawienia się rdzy na zbrojeniowych wkładkach przy ich cienkiej ochronnej warstwie. Zwiększa także i przyśpiesza skurcze betonu, przede wszystkim w pierwszych dniach jego twardnienia.

Chlorek wapniowy a niebezpieczeństwo pojawienia się korozji

W związku z tym że chlorek wapniowy powoduje zagrożenie powstania korozji na stali, nie stosuje się go przy sprężonych kablobetonowych konstrukcjach. Nie ma on także zastosowania strunobetonowych elementach nie zabezpieczonych od wpływów atmosferycznych czynników. Mówiąc o karbonizacji betonu, polega ona na oddziaływaniu dwutlenku węgla na wapno, które zawarte jest w betonie. W związku z kwasem węglowym zachodzą tu chemiczne reakcje i tworzą się związki węglanu wapniowego w betonie. Wpływają one na zwiększenie wytrzymałości betonu (testy 2021 uprawnienia). Karbonizację wyrobów najczęściej przeprowadza się w komorach, które są używane do niskoprężnego naparzania albo w stalowych kotłach. Wprowadza się do nich wilgotne powietrze, które jest przesycone dwutlenkiem węgla. Karbonizacja osiąga dobre wyniki, gdy stosuje się ją nie tylko do związanego betonu. Trzeba ją stosować także do częściowo stwardniałego.

Szczelność komór ważna dla zdrowia pracowników

Ze względu na występowanie dwutlenku węgla oraz pewnych ilości CO tlenku węgla, który jest bardzo szkodliwy dla zdrowia, komory przeznczone do karbonizacji muszą być szczelne, od strony roboczej hali. Najodpowiedniejsze dla nich będzie miejsce, gdzie jest dobry przewiew powietrza, ponieważ w ten sposób zapewnia się pracownikom odpowiednie warunki pod kątem zdrowotnym (egzamin ustny na uprawnienia budowlane).

Termiczne metody przyśpieszania dojrzewania betonu

Czynnikiem, w związku z którym beton przyśpiesza swoje dojrzewanie i twardnienie w termicznych warunkach jest wysoka bądź podwyższona temperatura oraz większa wilgotność względna powietrza. Beton przy obróbce termicznej styka się z temperaturą wynoszącą od 50°C do 200°C (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych). Nośnikami ciepła są tutaj nasycona para, gorąca woda, gorące powietrze, gorące oleje, mieszanina powietrza z parą, podczerwone promienie oraz elektryczny prąd.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com